Çevremizi Korumak Ve Dünyamızı Güzelleştirmek ile İlgili Bir Metin Yazınız.

Çevremizi Korumak Ve Dünyamızı Güzelleştirmek ile İlgili Bir Metin Yazınız.


Çevremizi korumak ve dünyamızı güzelleştirmek bu dünyada yaşayan her insanın sorumluluğu olmalıdır. Çevremizi korumak için öncelikle bilinçli insan olunması gerekir. Bilinçli olmak için de okumalıyız, araştırmalıyız, gündemdeki haberlerden ve dünyadaki son gelişmelerden haberdar olmalıyız. Her insan ilk önce kendi evinin önünü temiz tutmalıdır. Daha sonra zaten çevremiz de güzel olur, dünyamız da yaşanılır bir dünya olur.


 Havayı, suyu ve toprağı temiz tutmalıyız. Sularımıza, toprağımıza zehirli kimyasal atıklar atmamalıyız. Bir kereden bir şey olmaz deyip yediğimiz çikolata ya da cips kabuklarını sokaklara atmamalıyız.  Boş yere su israfı yapmamalıyız. Evde kullanmadığımız odaların ışıklarını kapatıp oturduğumuz odanın ışığını yakmalıyız. Kullanmadığımız dondurucu ya da buzdolaplarının fişini çekmeliyiz ve elektrik  tasarrufu sağlamalıyız. Su ısıtıcısı gibi elektrikli aletleri mecbur olmadığımız sürece kullanmamalıyız.


Gelecek nesillere temiz bir çevre ve temiz bir dünya bırakmak için elimizden gelen her fedakarlığı yapmalıyız. Gideceğimiz yer yakın bir yerse arabamızı kullanmamalıyız ve gideceğimiz yere yürüyerek gitmeliyiz. Bunu yaptığımız zaman taşıtlardan çıkan gazın zararlı etkilerinden havayı, çevreyi korumuş oluruz. Böylece  havaya karışan fazla karbondioksiti azaltmış oluruz.

 

Çevremizi ve dünyamızı güzelleştirmek için tüketim çılgını insanlar olmamalıyız. İhtiyaç fazlasını maddi durumu olmayanlara vermeliyiz. Evimizde geri dönüşüme gidebilecek eşyaları atmamalıyız. Tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmalıyız. Zehirli gaz salınımını azaltmalıyız. Doğada çözünebilen  doğa  dostu temizlik malzemeleri kullanmalıyız.


 Bol bol ağaç dikmeliyiz, ormanlarımızın sayısını artırmalıyız. Pikniğe gittiğimiz yerleri kirletmemeliyiz ve yaktığımız mangalın ateşini söndürmeden oradan kalkıp gitmemeliyiz. Çevre dostu olmalıyız ve çevreyi kirletenleri uyarmalıyız. Çok sayıda katlı apartmanlar yapmak yerine çok sayıda yeşil alanların artmasını sağlamalıyız.  Doğa dostu yakıtlar kullanmalıyız. Doğaya zarar veren yakıtları kullanmamalıyız. Güneş enerjisinden ve rüzgar enerjisinden yararlanmalıyız.


 Çevremizi ve dünyamızı güzelleştirmek için doğamızı korumalıyız ve doğanın bize verdiği güzellikleri hunharca kullanmamalıyız.  Nazım Hikmet  Ran’ın da dediği gibi  “Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşamasını bilmeliyiz.”

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme