Azim İle İlgili Beş Atasözü Ve Anlamlarını Yazınız.

 Azim İle  İlgili Beş Atasözü Ve Anlamlarını Yazınız.


Hayatta azimli olan, işinin  peşinde koşan insanlar hakkını er geç alır. Çünkü azmin olduğu yerde başarı ve mutluluk da kaçınılmaz olur.


Azim ile ilgili atasözleri şunlardır:


1)  Taşı delen suyun kuvveti değil,  damlaların sürekliliğidir:

Su bir damla ile mermeri delemez. Ama her gün damla damla akan su bir süre sonra mermeri aşındırmaya ve doğal yapısını bozmaya başlar. Daha sonra mermer delinmeye başlar .

 Kişide  başarılı olmak için  ilk önce başarılı olacağına inanmalıdır. Başarılı olacağına inanan kişi hiç durmadan azimle yoluna devam ederse o kişinin hayalleri eninde sonunda gerçekleşir ve yaşamdaki amacına ulaşarak başarılı bir kimse olur. Az da olsa amacına her gün azimle devam eden kişi eninde sonunda amacına ulaşır. Burada önemli olmadan yılmadan, azimle, kararlılıkla yoluna devam edebilmektir.
2. Azimli sıçan duvarı deler:

 Gerçekten de meraklı ve azimli fare duvarı dele dele kendine yeni yerleşim alanları bulur. Çünkü durmadan azimle duvarı delmiştir.

Yapacağımız iş her ne olursa olsun burada önemli olan azimle yolumuza devam edebilmektir. Kişi kafasına koyduğu hedefini gerçekleştirmek için  yılmadan amacına ulaşmak için çalışmalı, elinden gelen her türlü sabrı ve fedakarlığı göstermelidir.

 

 

3. Gün doğmadan neler doğar:

 İnsan en umutsuz zamanında bile umudunu kaybetmemelidir. Her ne kadar azimle doğrudan bir ilişkisi olmasa da dolaylı olarak bir ilişkisi vardır. Çünkü umutsuzluğa kapılmamak, var gücümüz ile çalışmaya devam edip sabırla yolumuza bakmak bizi eninde sonunda aydınlığa, güneşli günlere çıkaracaktır.

 

4. Sen işten korkma, iş senden korksun:

Kişi bir işi yapmaya karar verdiyse ve iradeli davrandıysa o kişinin önünde hiçbir zorluk duramaz. Yeter ki durmadan , yılmadan azimle yolumuza bakalım. En olmadık işleri bile azimle , irademize yenik düşmeden başarabiliriz. Bunun için de atalarımız sen işten korkma iş senden korksun yani sen azimli ol demek istemişlerdir.

 

5. Er olan, ekmeğini taştan çıkarır:

İnsanların başarılı olmasında en önemli husus iradeleridir. Bir insan iradesini ortaya koyup sabırla ve tutarlılıkla çalışmaya durmadan devam ederse eninde sonunda başarıya ulaşır. Önemli olan  en zor işleri bile yılmadan , azimle yapabilmektir. Er olan kişiler de yani zorluğa katlanabilen , iradeli kimseler de en güç işleri bile başarıp ekmeğini kazanır ve ailesini zor durumda da bırakmamış olur.

 

Azimle ilgili diğer atasözleri ise şunlardır:

·         *Akar su çukurunu kendi kazar.

·         * Çıkmadık candan umut kesilmez.

·         * Çiftçinin karnını yarmışlar, kırk tane gelecek yıl çıkmış.

·         * Umut, garibin ekmeğidir.

·         * Yönümüzü değiştirmezsek hedeflediğimiz yere varabiliriz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme