8 Mart Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak tanınan bu gün kadınlar için önemli bir gündür. Temelini  insan haklarına dayandıran bu gün kadınlarımızın siyasi ve sosyal bilincinin  geliştirilmesine, sosyal, siyasi ve ekonomik  başarılarının  kutlanmasına önem vermiştir.  Buradaki amaç kadın haklarının önemli olduğuna dikkat çekmektir.


Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde fabrikada esir gibi çalıştırılan kadınlar, daha iyi çalışma şartları için ve erkekler ile aynı haklara sahip olmak için 8 Mart 1908 tarihinde  greve gitmişlerdir. Yaşanan  onca zorluğa ve kayba rağmen kadınlar haklarını aramaktan vazgeçmemişlerdir. En sonunda amaçlarına ulaşmışlardır.

 

Kadınlar toplumu toplum en temel değerlerimizdir. Kadın ve erkek arasında ayrım yapılmamalıdır. Erkeğin üstünlüğü, erkek  egemenliği  diye bir kavram olmamalıdır. Önemli olan kadın ya da erkek olmak değil önemli olan insan gibi insan olabilmektir. Her insan  değerli ve biriciktir. Bunun için bizler de bu hümanist yaklaşımı benimsemeliyiz. Kadınların olmadığı bir dünya çöle  dönüşmüş çorak topraktan başka bir şey değildir. Kadınlarımızdır dünyayı değiştiren, dünyaya yön veren. Kadınlarımızdır vatana, millete hayırlı ilim ve bilim insanı yetiştiren. Her başarılı bir erkeğin arkasında başarılı kadınların,  girişimci kadınların olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. 


Kadınlarımız her alanda görev almalıdır ve onlara gereken değer koşulsuz, şartsız verilmelidir. Eskilerde olduğu gibi kadınlar ağır şartlarda  çalıştırılmamalı, onlar baş üstünde tutulmalıdır. Kadınları aşağılayan, kadını cinsel obje gibi gösteren her türlü cahil düşüncelere karşı çıkılmalıdır. Hem annelik gibi   özel bir görevi yerine getiren, ilim yolunda çalışıp ülkesine ve dünyaya fayda sağlayan hem de vatanına ve milletine hayırlı evlatlar yetiştiren kadınlarımızın kadınlar gününü en içten dileklerimle kutlar, analarımızın ise ellerinden öperim.
Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği değeri belirten şu sözü de unutmamalıyız:

“Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme