Anneler Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Anneler Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.Mayıs ayının ilk haftası Anneler Günü olarak kutlanmakta olup günler öncesinden annelere hediyeler hazırlanır ve onlara sevgi ve saygı en güzel bir şekilde her zaman olduğu gibi bu günde de gösterilir. Aslında anneler günü gibi bir gün olmasına gerek yoktur fakat annelere olan ilginin, sevginin daha da anlam kazanması için, onların fedakarlıklarının, çektiği cefaların daha çok bilinmesi için böyle bir gün ilan edilmiş olur. Annelerimiz bizim başımızın her zaman tacıdır  ve tacı olmaya da devam edecektir.

Çocuğu için her türlü zorluklara göğüs geren, gecesini gündüzüne  katan, aç kalan, yeri geldiğinde susuz kalan , seni bu dünyada koşulsuz seven kişiye anne denilir. Annelik öyle kutsal bir görevdir ki Yüce Allah bu güzel ve özel duyguyu anne olmak isteyenlere nasip etsin. Çocuğunu olduğu gibi kabul eden, eksikleri ile fazlası ile, onu yargılamadan, başka çocuklar ile kıyaslamadan sadece çocuğu olduğu için seven kişidir anne.

 

Hem ev hanımı olan anneler, hem çalışıp hem de evlerinin işini görüp geri kalan zamanını çocuğuna veren annelerimiz elleri öpülesi, değerli kimselerdir. Bizler bebekken yanımızdan bir türlü ayrılmayan, acaba karnı doydu mu, sütüm yavruma yetiyor mu diye gece gündüz durmadan bizleri düşen, bizim sağlıklı olmamız için hayatları boyunca mücadele eden emekçi, fedakar ve cüretkar kadınlarımızdır annelerimiz. Tabi ki annelik sadece doğurmakla olmaz. Öyle anneler vardır ki çocuk doğrumadan başka çocuklara yürekten bakan ve onları koşulsuz seven, öyle anneler de vardır ki kendi doğurduğu  çocuğu bırakıp giden ve içinde sevgi ve merhamet duygusu olmayan…..

 

İşte  bu iki farklı anne arasındaki farkı da anlamak gerekir. Ama kimi zorunlu nedenlerden dolayı çocuğuna bakamayıp, ona istediği hayatı yaşatamayan ve  zorluklar çeken annelerimizi de eleştirmeden, onlara karşı ön yargılı olmadan bu düşüncelerimizi anlaşılır şekilde ifade ettiğimizde o düşünceler daha anlam kazanır. Çünkü kimi anneler gerçekten çocuğunu çok sevdiği halde maddi ve manevi zorluklardan dolayı çocuğuna bakamayabilir, ya da çeşitli zorbalıklara maruz kalarak çocuğu elinden alınmış olabilir. İşte bu ince noktaları da düşünmek ve ön yargılı olmadan hareket etmek gerekir. Kırmadan, anlamadan , bilmeden kimseyi suçlamamak ve incitmemek gerekir.

 

Her türlü maddi sıkıntıya göğüs germiş, çok sayıda çocuk dünyaya getirmiş ve çocukları için elinden gelen her türlü çabayı göstermiş Anadolu anneleri Anadolu kadınları !  Sizler ki çocuklarının arkasında dağ gibi duran ve onların geleceğine ışık tutan birer nefersiniz. Bir çocuğa eğitim ilk olarak anne tarafından verilir.  Bugün çevremizde güzel  ahlaklı,  saygılı ve  kültürlü çocuklar varsa bunlar başarılı ve mücadeleci annelerin eseridir. Bugün çoğu bilim adamının, ilim adamının arkasında, İslam alimlerinin arkasında, hoşgörülü, merhametli, affetmeyi bilen çocukların arkasında muhakkak  güzel ve güzel yürekli analar vardır. Çünkü o çocukları yetiştiren ve bugünlere getiren kahraman analardır unutmayalım.

Biz evlatlar da analarımıza layık kimseler olmalıyız. Onların bize yaptığı onca fedakarlığı unutmamalı, annelerimizi her zaman yükseklere çıkarmalı ve bizler de onları koşulsuz sevmeliyiz. Çocuk dünyaya getirmiş olsun, getirmemiş olsun, içinde çocuk sevgisi olan, herhangi bir yetim ve öksüz çocuğa, ya da yurtta olan çocuklara sahip olmuş olan tüm yürekli kadınlarımızın anneler gününü kutlar hepsinin ellerinden öperim . İyi ki varsınız, iyi ki….. Sizler olmasanız bizler olmazdık koca yürekli kahraman anneler!

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme