Yaz Tatili İle İlgili Kompozisyon Yazınız. 
Yaz Tatili İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


 Okulların sona ermesi ile yaz tatili de başlamış oldu.  Tatil demek eğlenmek, gezmek, bol bol kitap okumak,  denize girmek, yakınlarımızı ziyaret edip güzel anılar biriktirmek demektir. Bu yıl her ne kadar virüsten dolayı okullar bir açılıp bir kapansa da eğitim uzaktan da olsa devam etti. Elbette uzaktan eğitimin okul kadar etkili olduğunu düşünemeyiz ama yine de iki dönem öyle böyle sona erdi. Öğretmenler uzaktan eğitimde ellerinden geleni yaptı öğrenciler de bu süreçte üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalıştı. Her evde internet, tablet olmadığı için eğitimden mahrum kalan çok sayıda öğrencileri de unutmamak gerek elbette. Yeni dönemde telafi eğitimler yapılarak eğitimden ve öğretimden mahrum kalan öğrencilerimizin umarım eksiklikleri giderilmeye çalışılır.


 Korona virüs şu günlerde hem dünyada hem de ülkemizde azalmaya başlamış durumda. Aşılanmanın da tamamlanmasıyla sonbaharda daha güzel günler ve aydınlık yarınlar bizim olacak inşallah.  Her ne kadar yaz tatili gelmiş olsa da bu dönemde mesafe ve hijyene yine de dikkat etmeliyiz. Bu tatilde ilk olarak güzelce bir dinlenmeliyiz. İlk bir kaç günü dinlenerek, yeşil alanları gezerek geçirmeliyiz. Doğanın tadını, yaz mevsiminin güzelliklerini , iğde ağaçlarının kokusunu, hanımelini, yaseminin kokusunu içimize çekerek önce bir ruh temizliği yapmalıyız. Bitirdiğimiz dönemin kitapların ve defterlerini güzelce bir yere kaldırıp koymalıyız. Daha sonra evde bol bol dinlenmeli, uyumalı, ailemizle birlikte sevdiğimiz yemekleri, pastaları, kurabiyeleri yapmalıyız. Komşumuzun çocukları ile sosyal mesafeli oyunlar oynamalıyız, güneşi bol bol almalıyız ve vücudumuzun ihtiyacı olan D vitamininden güneş sayesinde yararlanmalıyız. Tabi ki saatlerce de güneşin karşısında durmamalıyız.  Annemizin genel ev temizliğine yardım etmeliyiz ve yaşadığımız ortamı tatil sürecinde tertemiz etmeliyiz. Dışardan topladığımız renkli çiçekleri bir vazoya koyup odamızın daha da güzel görünmesini sağlamalıyız. Bu süreçte kitap okumayı alışkanlık halinde getirmeliyiz ve okumayı boş zamanı doldurma gibi görmemeliyiz. Genel kültürümüzün artması için bol bol kitap okumalı, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri de elimizden geldiği kadar takip etmeliyiz. Yaşamın tadını, anın kıymetini bilmeliyiz. Sevdiklerimizle güzel vakit geçirmeliyiz. 


İmkanımız varsa tatile gitmeli, kumsalda bol bol eğlenmeli, top oynamalı ve hayatın tadını çıkarmalıyız.  Tatilde  mutlaka yapacak bir etkinlik bulmalıyız  ve  çeşitli kurslara  gitmeliyiz. Mesela bağlama kursu, el işi kursları, satranç kursu, ata binmeyi öğrenmeyi, yüzmeyi öğrenme  gibi beceriler edinmeliyiz Yeteneğimizde hangisi varsa mutlaka bir spor dalına yazılmalıyız.. Futbol, basketbol, hentbol, voleybol vb . gibi.  Yaz tatili diye sadece yatarak vakit geçirilmemelidir. Saatlerce televizyon, telefon ve tablet başında vakit öldürülmemelidir. Kendimizi geliştirmeli ve bize faydalı olan etkinlikler yapmayı da ihmal etmemeliyiz.0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme