İstenmediğin Yerde Durmak İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

İstenmediğin Yerde Durmak İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

İnsanlar çok çeşitli ruh haline sahiptir. Çünkü her ailenin içinde büyüdüğü çevre koşulları farklıdır. Aileler de bu durumda farklıdır. Kimi aileler çocuklarını nitelikli yetiştirmek için elinden gelen her türlü fedakarlığı yaparken kimisi ise elinde onca imkan olmasına rağmen çocuğunu önemsemez, onun en çok ihtiyaç duyduğu sevgi ve ilgiyi ona vermez ne yazık ki.

 Mesela onurlu ve nitelikli bir aile ortamında yetişen çocuk da ilerde nitelikli ve onurlu kimseye dönüşür. Elinde parası olmayabilir, çok çeşitli maddi imkanlara sahip olmayabilir fakat onurunu ayaklar altına almaz. Her zaman hayata karşı dimdik durur ve istenmediği yerin eşiğinden dahi geçmez. Çünkü ailesinde ona çok güzel bir eğitim verilmiştir. Kimi çocuklar ise büyüdüğü zaman sürekli başkalarından yardım isterler, onlara el açarlar ve kendi başlarına ayakta kalabilmeyi becermezler. Bunun böyle olmasının sebebi de  güvengen olmayan ailelerin yüzündendir.

İnsan istenmediği, sevilmediği bir ortamda kalmamalıdır. İki kuruşluk maddi çıkar için kişiliğinden ve karakterinden asla ödün vermemelidir. Kendi çalışabilmeli, üretebilmeli ve veren el kendi olmalıdır. İstenilmediğini bile bile o ortamlara giden insan ne yazık ki kendine zerre kadar önem vermeyen insandır. Örnek verecek olursak şu kısa örneği açıklayabilirim: Belirli bir arkadaş ortamına yeni katılan bir ev hanımından bahsedelim. Bu ev hanımı onca yıldır samimi olan bir grup ev hanımının ortamına katılır. Orada hemen samimiyet kurmak ister, herkesin kendisini sevmesi için aşırı doğal olur  sırf onu sevsinler diye, onu benimsesinler diye saçma konuşmalara girer. Yıllardır birbirinin huyunu suyunu bilen ev hanımları onu istemediğini yeni gelen arkadaşlarına davranışları ile hissettirir fakat o kişinin umurunda bile olmaz. Hatta yıllardır samimi olan grup o istenmeyen kişinin arkasından dalga geçerler, onunla alay ederler ve ne kadar gurursuz olduğunu söyler. İstenmeyen kişi de bunun farkındadır fakat yine de aynı pişkinliğine devam eder.

 Çünkü o sadece benimsenmek ister. İşte bu durumda o ev hanımı,  bile bile yüzsüzlük yapmaya başlar ve kendine olan saygısını da kaybeder. Birilerine yaranmak için, daha şirin görünmek için, ufak menfaatler için bile bile aynı hatalı davranışına devam eder ve hatalarından da ders çıkarma gibi bir pişmanlık da duymaz.0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme