“Eğitim, Kıvılcımla Ateş Yakmaktır, Boş Bir Kabı Doldurmak Değil.” Sözünü Açıklar mısınız?

 

 “Eğitim, Kıvılcımla Ateş Yakmaktır, Boş Bir Kabı Doldurmak Değil.” Sözünü Açıklar mısınız?

 

Eğitim bir toplumu ayakta tutan, o toplumu güçlü kılan en temel hizmetlerden biridir. Eğitimin niteliğine önem veren milletler her zaman ayakta kalmış, nerede eğitime önem vermemiş, eğitimi dışlamış ve kalıp yargılara takılıp kalan millet varsa, o millet ya da milletler de gerilemeyi, dağılmayı hak etmiştir.


 Eğitime  gerçek anlamda önem veren ülkeler,  çocukların önüne hazır bilgileri koyup haydi yavrum otur ezberle şunları, bu kitabın dışındaki diğer bilgiler doğru değildir, yorum yapamazsın, eleştiremezsin, sorgulayamazsın demezler. Aksine kitabın içine hazır bilgiler koymazlar. Kitaptaki veriler çocuğun kendi emeği ile bilgiye ulaşmasını sağlar, çocuk kendi araştırır, irdeler ve öğretmenlerinin de yönlendirmesi ile amaçlarının peşinde, tutkularının peşinde koşar.

 Eğitim işi başta küçük adımlarla başlar. Nasıl ki küçük bir kibrit tanesi koca bir alanı bir anda yakarsa eğitim de işte böyledir. Başta küçük gibi görünen çalışmalar , çocukların hedeflerine yönlendirilmesi ve kendi çalışmaları ile çok büyük olur. Yani bu sözden kasıt çocuğa balık vermeyin, balık tutun sözü ile eş değerdir. Okulda verilen eğitim de çocukların ilgi, istek ve yeteneklerine göre olmalıdır.  Çocuğa hiçbir katkısı olmayan, hazır basmakalıp bilgiler çocuğa fayda sağlamaz. Aksine zarar verir. Çünkü sadece zaman öldürmekten başka bir şey yapılmamış olur, zaman israfı olur. Zaman israfı da en büyük israflardan biridir.

 

Çocuğu geliştirecek olan şey onun kendi kendine yaptığı çalışmalardır. Çocukları bu anlamda özgür bırakmalıyız. Başta çok harika sonuçlar ortaya çıkmayabilir fakat sonra büyük başarılar ardı ardına gelir. Çocuğun da böylece kendine güveni artar, kendine olan öz saygısı artar ve daha çok çalışmak, daha çok üretmek ister. Boş bir işe hizmet etmemiş olur. Yaptığı çalışmalardan zevk alan çocuklar büyük verim alır.

Ülkemde keşfedilmemiş, yeteneklerinin çıkarılmasını bekleyen öyle güzel hazineler, öyle zeki çocuklarımız  vardır ki onların çıkarılmaya, şöyle bir silkelenmeye ihtiyacı vardır. Sizler yeter ki onlarla ilgilenin, onların düşüncelerine önem verin, onlara yaparak yaşayarak yani yapılandırmacı yaklaşımı öğretin. Sonucu muhteşem olacaktır. Çocuklara hayallerinin peşinden gitmek öğretilmelidir, onlara diretilen şeyleri öğretmek yerine tutkularının peşinden gitmek öğretilmelidir.  Bunu yaptığımız zaman başarılı çocuklar, mutlu çocuklar ve gelişmiş bir ülke ortaya çıkacaktır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme