Atatürk'ün Millet Sevgisiyle İlgili Sözlerinden Biri Hakkında Hazırladığınız Konuşmayı Gerçekleştiriniz. “Bu ulusu ben değil içimizdeki ruh, damarımızdaki kan kurtarmıştır.” Sözü İle İlgili Konuşma Örneği

 Atatürk'ün Millet Sevgisiyle İlgili Sözlerinden Biri Hakkında Hazırladığınız Konuşmayı Gerçekleştiriniz.


“Bu ulusu ben değil içimizdeki ruh, damarımızdaki kan kurtarmıştır.” Sözü İle İlgili Konuşma Örneği


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Gazi Mustafa Kemal, milli mücadeleyi silah arkadaşları ve kahraman askerlerimiz ile başlattığı yıllarda milletimiz onlara hep destek olmuştur. Manda ve himaye altında yaşamayı kabul etmeyen atalarımız bu kutlu davada Mustafa Kemal ile birlikte olmuş, düşman kuvvetlerinin acımasızca ülkemizi işgal etmelerinin haksız olduğunu dünyaya duyurmak için gece gündüz demeden çalışmışlar, savaşmışlar ve bu uğurda canlarını feda etmişlerdir. Bizim milletimiz dünyada eşi benzeri olmayan, içi vatan sevgisi ile yoğrulmuş, eşsiz bir millettir. 


Mustafa Kemal bu ulusu sadece kendisinin kurtarmadığını söylemiştir. Elbette ulus tek kişinin mücadelesi ile kurtulamazdı zaten. Mustafa Kemal Atatürk ne kadar  çalışırsa çalışsın, emek ederse etsin ona destek çıkan, arka duran kahraman yürekli Anadolu halkı olmasaydı şu anda Türkiye Cumhuriyeti diye demokratik, laik bir ülke de olmazdı. Gazi Mustafa Kemal’in liderliği  ve milletinin ortak akıl ile hareket etmesi sonucunda kaybedilmemiştir bu topraklar. Milletimizin ruhunda ezelden beri bağımsızlık vardır. 


Eski Türk devletlerine bile baktığımızda  ecdadımızın esaret altında yaşamadığını, bağımsızlığını korumak için isyanlar çıkardığını söyleyebiliriz. Örneğin ; Kürşad isyanı gibi. ( Kürşad ayaklanması Türklerin tarihte bilinen  ilk ayaklanmasıdır.  Çinliler ile çarpışan Kürşad ve otuz dokuz subay her ne kadar başarılı sonuç alamasalar da bağımsızlık uğrunda çarpışarak şehit olmuşlardır.) Hiçbir zaman manda ve himayeyi kabul etmeyen Türkler, bu ayaklanma ile bağımsızlığına ne kadar düşkün olduğunu kanıtlamıştır. Milletimizin içindeki özgürlük ruhunu, hürriyet ruhunu hiçbir devlet , hiçbir ülke yok edemez.
 Bizim milletimizin doğuştan özgürlüğüne düşkündür ve bu uğurda da gerekirse canını vermekten asla çekinmez. Damarlarımızdaki kan deli kanıdır Önümüze kurulan her seti yıkarız,  düşmanların bizi kapatmak istedikleri kafese de asla girmeyiz. Türk Milleti özgür doğmuştur ve özgür yaşamaya ve kalmaya da sonsuza kadar devam edecektir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme