Milli Mücadelede Kahramanlık Gösteren Türk Kadınları Kimlerdir? Araştırınız.

Milli Mücadelede Kahramanlık Gösteren  Türk Kadınları Kimlerdir? Araştırınız.


Milli Mücadele kadını ile erkeği ile diğer ülkelere örnek olmuş emeğin, vatan sevgisinin göstergesidir.

Milli Mücadele kadın kahramanlarımız şunlardır:

 

1)Nezahat Onbaşı:

 Kıvır kıvır sarı saçları olan, pembe yanaklı, uzun kirpikli 12 yaşlarında  bir kızdı. Orduda yetmişinci alayın simgesi olan biridir. Albay Hafız Halit Bey’in küçük kızı olan Nezahat Onbaşı annesi hayatını kaybedince babası ile yaşamaya başlamış ve düşmana karşı savaşmıştır. Annesi veremden dolayı hayatını kaybetmiştir. Babası Çanakkale  Cephesi’nde yaralandığı zaman annesine haber öldü diye gitmiş bunun üzerinde de Nezahatın annesi veremden hayatını kaybetmiştir.

 Askerlerin içinde büyüyen Nezahat askerliği çok sevmiş ve bir zaman sonra asker kıyafeti kendisine büyük olsa da o kıyafeti giymeye başlamıştır. Kara Şimşek adındaki atı ile fırtınalar estirmiş ve babasına yardım etmiştir. Yaralı askerlerin yarasını sarmıştır, askerlere haber ulaştırmıştır, askerlere kendi elleri ile sarmalar, dolmalar hazırlamıştır. Hatta İsmet İnönü’ye bile kendi hazırladığı dolmalardan ikram etmiştir. Mustafa Kemal’in Ve İsmet İnönü’nün de dikkatini çekmiştir. Geyve Savaşı, Konya İsyanı, I. ve II. İnönü Savaşları, Sakarya ve Gediz Muhaberelerinde görev almıştır. Kendisine istiklal madalyası verilmiştir.

 

2) Binbaşı Emire Ayşe:

Beş çocuğu ve yaşlı babasını evde bırakarak düşmana dur demeye gitmiştir. Aslen Selaniklidir.  Aydın İmamköyünde yaşamaktaydı Çiftçilik ile yaşamını sürdüren  Emire Ayşe’nin eşi Kafkas Cephesi’nde düşmanla çarpışırken  şehit olmuştur.  Yaşadığı toprakları kurtarmak için elinde kalan altınları  (sadece iki altın) satıp silah  almıştır ve düşmana karşı gelmiştir. Çeşitli gizli toplantılar yapmış, Aydın’a giderek muhtar ile görüşmüş ve köyün gençlerine cesaret vererek onlara örnek olmuş kahraman kadınlarımızdan biridir.  Emire Ayşe köyündeki erkeklerle birlikte  silah almak için şehre giderken yolunu eşkıyalar kesmiştir.


 Emire Ayşe eşkıyalardan korkmamış ve onlara vatanı savunmak için , tüfek almak için şehre gidiyorum sizse burada yol kesip haraç almaya çalışıyorsunuz, alın her şeyimi alın, canımı alın demiştir ve eşkıyalardan korkmamıştır. Bunun üzerine eşkıyalar yaptıklarından utanmışlar ve Ayşe Bacıya altınlarını geri vermişlerdir. İşte bu kadar yürekli bir kadındır Emire Ayşe. Silah almaya giderken yolda düşman askerlerini görüp dilenci kılığına girerek gerçek yüzünü göstermemiş, zeki bir kadındır. Yunanlılar ile çarpışan Emire Ayşe’yi Mustafa Kemal İstanbul’a çağırmış ve kendisine binbaşı unvanı takdim edilmiştir.

 

 

3) Şerife Bacı:

Şerife Bacı Kastamonuludur. Kastamonulu kadınları vatanı kurtarmaya teşvik eden, onları cepheye çağıran Latife Hanım , Şerife Bacıya ise sen gelme bebeğin küçük, dayanamaz dese de Şerife Bacı buna karşı çıkmış ve öküzleri ile vatanı kurtarmaya, cephaneye silah taşımaya karar vermiştir. Bunun için de önce Kastamonu’ya sonra da Ankara’ya ulaştırılması gereken cephaneleri kağnıya yüklemiş ve bebeği de sırtına bağlayarak yola çıkmış ve zorlu yolculuğa diğer köylüleri ile başlamıştır. İnebolu'dan Kastamonu'ya silahlar kağnılar ile, kadınlarımızın, erkeklerimizin bilek gücü ile alın teri ile taşınmıştır.


 Yolculuk sırasında çeşitli sorunlar ortaya çıkmıştır . Bunlar;  hayvanların karnı tam olarak doymadığı için yavaşlamaya ve huysuzlanmaya başlamışlardır, kağnının tekerlekleri çamura batmıştır, yolculuk esnasında çığ düşmüş ve canlarını zor kurtarmışlardır ve yolculuk devam etmiştir. Hava aşırı soğuk olduğu için Şerife Bacının sürekli uykusu gelmeye başlamış ve silahları memleketine ulaştırınca yolda ayakta donarak yaşamını kaybetmiş, şehit olmuştur  ama bebeğine bir şey olmamıştır.

 

4) Halime Çavuş ( Kocabıyık)

Halime Çavuş Kastamonu doğumludur. Anne ve babası izin vermemesine rağmen Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır. Savaşta erkek kılığına girmiştir. Bunun için de saçlarını kazıtmış, erkek kıyafetleri giymiş ve kimseye kadın olduğunu söylememiştir. Cepheye silah taşırken düşmanın ateş açması sonucunda ayağından sakatlanmış, milli mücadele kadın kahramanlarından biridir.

 

 

5) Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar)

Kurtuluş Savaşı esnasında halkı örgütleyen, milli mücadeleyi destekleyen kadın kahramanlardan biridir. Kendisi Mustafa Kemal ile birlikte hareket etmiş, asker olmamasına rağmen kendisine rütbe verilmiştir. Halkı örgütlemek için, etrafında toplamak için etkileyici konuşmalar yapmış ve bunda da başarılı olmuştur. Anadolu Ajansının kurulmasında da etkili olmuş, gazetecilik yapmış aydın bir insan, kahraman bir kadındır.

 

6) Fatma Seher Erden ( Erzurumlu Kara Fatma)

Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Balkan Savaşı’na , Birinci Dünya Savaşı’na katılmıştır. Kafkas Cephesi’nde savaşa katılmış  yiğit kadınlarımızdan biridir. 1919’daki kongre günlerinde, Mustafa Kemal ile görüşmek için Sivas’a giden Erzurumlu Kara Fatma, Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görev almıştır. . İstanbul’da silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu, İzmir’de de görev aldı. Çoğu , kadınlardan oluşan birliği ile düşmanları püskürten bir Milli Mücadele kahramanı kadınlarımızdan biridir. 

Milli Mücadele kadın kahramanlarımızdan diğerler ise şunlardır:

- Gördesli Makbule

- Hafız Selman İzbeli

- Nakiye Elgün

- Şerife Ali Kübra

- Nazife Kadın

-Tarsuslu Kara Fatma

- Asker Saime

- Gül Hanım

- Antepli Yirik Fatma

- Süreyya Sülün Hanım

-Tayyar Rahmiye

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme