“Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir. Düşmanın Da Olsa Hürmet Lazımdır.” Sözü İle İlgili Konuşma Hazırlayınız.

 “Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir. Düşmanın Da Olsa  Hürmet Lazımdır.”  Sözü İle İlgili Konuşma Hazırlayınız.


Her ülkenin kendine özgü renkleri, ve şekilleri olan , onlara bir anlam yüklediği bayrağı vardır. Her biri de kendi geçmişlerine uygun renklerle ya da renkle kaplıdır. Bayrak bir milletin bağımsızlığının, hür olduğunun sembolüdür. Her milletin bayrağı da kendisi için manevi değere sahiptir. İster düşmanımız olsun, ister bir adım uzakta farklı bir ülkenin bayrağı olsun, o bayrak yerlerde olduğu zaman ona ayağımızla basmak, saygısızlıkta bulunmak,  insan olan, insanca davranışlarını geliştirmeyi düşünen bir bireye yaklaşmaz.

 

 Mustafa Kemal Atatürk düşmanın da olsa kimsenin bayrağını ayaklar altına almamak gerekir demiştir ve son derece de haklı bir söylemde bulunmuştur. Bayrağa hürmet etmek gerekir, insanların kutsal saydıkları değerlere karşı nazik olunmalıdır. O bayrak o milletin atalarının döktüğü kandır, göz yaşıdır, kaybettikleridir, üzüntüleri, acılarıdır. Ülkemize saldıran bir düşman olduğunda elbette kendimizi savunmalıyız ve düşmana teslim olmamalıyız ve bir ülkenin bayrağına hakaret edilmemeli, maneviyatına zarar verilmemelidir. Saygı gösterilmeli, hoşgörülü bir tavır takınılmalıdır.
 

 Geçmişte olanları bir kenara bırakmalı, savaş ortamını geride bırakıp kardeşçe, dostça yaşayan milletlere dönüşmeli ve sağduyuyu asla kaybetmemeliyiz. İşte böyle olduğumuz zaman daha iyi bir insan, vatanını çok seven ve başkalarının da vatanını, bayrağını sevmesini hoşgörü ile karşılayan bir insan olmuş oluruz.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme