Atatürk’ün “ Özgürlük Ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir.” Sözünü Yorumlayınız.

 Atatürk’ün  “ Özgürlük Ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir.” Sözünü Yorumlayınız.


 Karakter; bir nesnenin, bir ferdin  ya da topluluğun kendine özgü olan, onu başkalarından ayıran temel belirti, onun davranışlarını belirleyen ana özelliktir. Her bireyin kendine özgü karakteri ve kişisel özellikleri vardır. Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk özgürlüğün ve bağımsızlığın onun ana karakteri olduğunu söylemek istemiştir.


 Mustafa Kemal'i Mustafa Kemal yapan asıl meziyet onun özgürlüğünü ve bağımsızlığını asla tehlikeye atmamasından kaynaklanır. Özgürlüğün ve bağımsızlığın olmadığı yerde yaşamanın da anlamı yoktur. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı yıllarında bağımsızlığın elden gitmemesi için kahraman vatan evlatları ile birlikte olup onlara liderlik etmiş, ülkenin birliğinin  ve dirliğinin bozulmaması için çok çalışmıştır. Başka bir milletin egemenliği altına girmemenin yolu özgürlüğe ve bağımsızlığa sahip çıkmaktan geçer. Özgürlük ve bağımsızlık hepimizin karakteridir çünkü.  Türkiye Cumhuriyeti kurulurken alınan kararlar özgürlük ve bağımsızlık doğrultusunda alınmıştır.
 Vatan topraklarının düşman işgalinden kurtulması, ülkemizin geleceği için yapılan yenilikler, inkılapların hepsi birden bağımsızlık ve özgürlüğe dayanarak yapılmıştır. Bağımsız olmasaydık, özgür olmasaydık bu yeniliklerin hiç birisi de yapılamaz ve Türkiye Cumhuriyeti diye bir ülke olmazdı. Mustafa Kemal ve tüm milletimizin karakterinde özgürlük ve bağımsızlık asla vazgeçemeyeceğimiz değerlerdir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme