Aşı Olmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Aşı Olmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.Aşılama yöntemi; hastalık sonucunda oluşabilecek maddi ve manevi tüm kayıpları önleyecek, büyük tasarruflar  sağlayan en önemli  sağlık yatırımı olarak bilinir. Aşı olmak insanı çeşitli hastalıklardan korur ve kimi hastalıkların da önlenmesini sağlar.  Aşı olan kimse  çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık da kazanmış olur. Bağışıklama hizmetlerinde asıl amaç  ise ; toplumda, özellikle de  bebek ve çocuklarda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Bundan dolayı da   çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmek temel esastır.   Salgın hastalıkların tedavisinde de aşılama çok önemli bir yere sahiptir. Örneğin; iki yıl önce ortaya çıkan ve hâla da yayılma hızı bitmemiş olan korona virüste de aşı olmak çok önemlidir. Aşı olan kişiler bu virüs tipine yakalansa bile hastalığı daha hafif geçirirken aşı olmayan kimseler ise bu hastalığı daha ağır geçirmektedir. Genç, yaşlı demeden insanların canını almaya devam eden bu hain virüse karşı en etkili yol ve çözüm elbette ki aşı olmaktan geçer.  Aşı olduğu halde hastalığı ağır geçirip hayatını kaybeden az bir kesim vardır. Bunu inkar edemeyiz ama aşı çoğunlukla korumakta ve hastalığın ağır etkilerini söndürmeye devam etmektedir.


 Salgın hastalıklardan korunmak, geleceğe daha sağlıklı ulaşabilmek için mutlaka aşılarımızı zamanında yaptırmalıyız. Aşının insan sağlığı için ne kadar faydalı olduğunu şu bilimsel gerçekler ile de ortaya koyabiliriz. Örneğin; Çiçek hastalığı, 1924 -1944 yılları arasında büyük salgınlar ve ölümlere yol açmıştır. Buna karşı geliştirilen aşının bulunması ile çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına da ihtiyaç kalmamış ve 1980 yılında ülkemizde ve tüm dünyada aşılamaya gerek kalmamıştır. 


Bu ve bunun gibi  (çocuk felci, Hepatit B ..vb) daha çok sayıda hastalığın aşılama yöntemi ile önlendiğini ve yok olduğunu söyleyebiliriz. Aşı olarak hem kendi sağlığımızı, hem çocuklarımızı korumuş oluruz. Aşı sayesinde toplum ve dünyada  korunarak salgınların önü kesilmiş olur ve insanlar çeşitli hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmemiş olur. Bunun için aşı olalım, aşı karşıtlığına son verelim.

1 yorum:

Deneme