I Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri Ve Anlamları

 I Harfi  İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri Ve Anlamları


 

Isıramadığın (bükemediğin) eli öp başına koy:  İnsan düşmanının yenemiyorsa düşmandan zarar görmemek için onunla iyi geçinmeye çalışmalıdır ve böylece o azılı düşmanın kötülüklerden kendi koruyabilmelidir. 

 

Irmaktan geçilirken at değiştirilmez:   Bir yöntemden başka bir yönteme geçme yada bir işten başka bir işe  geçmek tehlikelidir ve bunu yaparsak kendimizi büyük bir tehlikeye atabiliriz.


 

Isıran it dişini göstermez:  Isırmayı düşünen köpek ısıracağı kimsenin yanına sinsi bir şekilde yaklaşır ve bir anda saldırıp o kişiyi ısırmaya başlar. Geveze olan inşalar da ancak boş boş konuşur ama uygulamada bir şey yapamaz. Bağırıp durur kendi kendine. Böyle kimselerden de boş yere korkulmamalıdır çünkü böyle kimseler ancak atıp tutar.

 

Irak yerin haberini kervan getirir: Ulaşamadığımız, haberleşemediğimiz şeylere ancak bir aracı ile ulaşabilir ve haberleşebiliriz.


 

Ismarlama iş askıda kalır:   Kendi işini bir başka kişiye gösteren kişi o işten bir fayda sağlamaz. İşte bundan ötürü de kendi işimizi kendimiz yapmalıyız ve başkalarına işimizi yaptırmamalıyız. Kendi yaptığımız işten de böylece verim almış oluruz.

 

Irz, insanın kanı pahasıdır: İnsan namusunu korumak için yeri geldiği zaman canını dahi feda eder ve ama asla onursuz, namussuz olmaz.

 

Issız eve it buyruk: Gireni çıkanı belli olmayan sahipsiz evde köpek olması anlamsızdır. İyi yönetilemeyen yerlerin de  korunmasının bir anlamı yoktur.


Islanmışın yağmurdan korkusu olmaz: Daha önce bir zarara uğramış kişi  kendisine aynı zararı verecek şeyden  daha korkmaz.


Isırgan ile taharet olmaz:  Kötü kimselerden iyilik beklenmez denilmektedir.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme