Öfke İle İlgili Atasözleri, Deyimler ve Anlamları

 Öfke İle İlgili Atasözleri, Deyimler ve Anlamları

 

Öfke insanı yiyip bitiren alev topu gibi bir anda parlayan gittiği zaman elimizde kalp kırmadan ve kırgınlıktan başka hiçbir şey kalmayan duygudur. İnsan öfkeli olduğu zaman ne dediğinin, ne yaptığının farkında olmaz. Öfkeli anlarımızda sabırlı olmaya dikkat etmeliyiz. Elbette öfke insani bir duygudur ama bunu şiddete başvurma yolunda eyleme döktüğümüz zaman sonu kötü ve pişmanlıkla biter. İnsan öfkeli olduğu anda ya ortamı terk etmeli, ya da sakin kalıp karşı tarafa vereceği cevabı düşünerek rahatsızlığını  en güzel şekilde ifade etmelidir. İşte bunlar yapıldığı zaman daha kontrollü bir  öfke gerçeklemiş olur ve sonradan pişmanlıklar da yaşamamış oluruz.

Öfke ile ilgili atasözleri şunlardır:


*Yavaş tükürüğün sakala zararı vardır:     İnsan gerektiği zaman tepkisini gösterebilmeli, öfkelenebilmelidir. Her şeyi iyi karşıladığımız zaman, gerektiği yerde gereken tepkiyi göstermediğimiz zaman bunun zararını kendimiz görürüz.


* Öfke ile kalkan zararla oturur: Öfkesi ile hareket eden kişi sonunda yine kendine eder. Zarar kişinin pişmanlıkları, utancı ve yüz kızarıklığı ile sonuçlanır. Bunun için öfkeli anlarda düzeltilemeyecek kırgınlar yaşatılmamaya dikkat edilmelidir.


*  Öfke baldan tatlıdır: Her insanda öfke duygusu vardır. Öfkeye kapılmamak elde değildir, öfkelenen kişi öfkesini açığa çıkardıktan sonra , söylemek isteyeceklerini söyledikten sonra rahatlar.


*Yavaş (yumuşak huylu) atın çiftesi (tekmesi) pek (yavuz) olur:  Sabırlı ve  yumuşak insanları öfkelendirmemek gerekir. Böyle insanlar durur durur ve en sonunda patlar. Bunun için kimsenin öfkesini ölçmeye kakışmamalı, kimsenin sinirleri ile de oynamamalıyız.


* Öfke gelir , göz kararır, öfke gider yüz kızarır: Öfke bireylerde bilinçsiz, zararlı davranışlara neden olur. Sonradan bilinç yerine gelince  yapılan davranıştan ötürü utanç duyulur, yüz kızarır ve pişmanlıklar başlar. İşte bunların olmaması için öfkemize gem vurmalıyız ve öfkeli anlarımızda pişmanlıklar duyacağımız şeyler söylememeli ve yapmamalıyız.


* Öfkeli dilencinin heybesi boş kalır:  Kaba bir dille konuştuğun zaman kimse sana itibar etmez. Kibar olduğun zaman, sakin olduğun zaman daha çok sevilirsin . Dilenci de kaba davrandığı zaman kimse ona yardım etmek istemez ve heybesi boş kalır.


Öfke İle İlgili Deyimler ve Anlamları ise şunlardır:


*Öfkesini çıkarmak:  Suçu, günahı olmayan kişiye kızmak ve siniri ondan çıkarmak.


*Öfkeden deliye dönmek: Fazla sinirlenmek, sinirden deliye dönmek.


*Öfke yüzünü göstermek:  Çok sinirlendiğini belli etmek


* öfkesi başına çıkmak: çok sinirlenmek


*Öfkesini kusmak:  Kızgın ve öfkeli anlarda ağza gelinmeyecek hakaretlerde bulunmak, öfkesini kusarak kişinin kendisini rahatlaması demek.


*Öfkesini yenmek:  Bilinçli davranmak, öfkesine yenik düşmemek, iradeli davranmak.


* öfkeye kapılmak: Öfkelenmek, sinirli olmak


*keli kızmak:  Öfkelenmek


* kafası kızmak: Öfkelenmek.


* kızıp durmak: Öfkelenmeye devam etmek.


*Gözü kızmak: Gözü hiçbir şeyi görmeyecek şekilde öfkelenmek.


* siniri oynamak: Öfkelenmek, sinirlenmek.


* Sinirleri altüst olmak:  Sinirleri bozulmak.


* Sinirleri boşanmak: Kendini tutamayarak gülmek ya da ağlamak.


* Sinirleri ayakta olmak: Çok öfkelenmiş olmak.


* Sinirleri gergin olmak: Hemen sinirlenecek durumda olmak

 

1 yorum:

Deneme