“Seni Seviyorum Demek Değil Ki Marifet, Önemli Olan O Kelimenin Tüm Sorumluluklarını Alabilmek.” Can Yücel’in Bu Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Seni Seviyorum Demek Değil Ki Marifet, Önemli Olan O  Kelimenin Tüm Sorumluluklarını Alabilmek.” Can Yücel’in Bu Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.Sevmek, sevilmek, bir yere ait olma duygusu içinde olmak, saygı görmek, saygı gösterilmek dünyanın en güzel hisleri, en özel birikimleridir. Seni seviyorum demek değil ki marifet der sevgili Can Yücel. Önemli olan o kelimenin  tüm sorumluluklarını alabilmektir. Sevmek sadece sözle gerçekleşen bir eylem olmamalıdır. Bunu uygulamaya dökmek, bunu sanata dökmektir işin marifeti.
Sevmek öyle seni seviyorum, senin için ölüyorum deyip sonra en ufak bir zorlukta yarı yolda bırakmak değildir. Bu durum her şey için geçerlidir. İster sevgili olsun, ister eş, ister, evlat, ister ana , baba, ister arkadaş…vb.


 


 Sevmek;  sevmeye, sevilmeye, emek etmeye, zorluklara göğüs germektir. Hastalıkta, sağlıkta sevdiğinin yanında olup ben her koşulda seninleyim diyebilmektir. Sorumlulukları yerine getirmek,  yaşamın sorumluluklar  olunca daha güzel olduğunu, sevmenin zorluklarla birlikte daha da anlam kazandığını ve kalıcı olacağını bilmektir. Sevmek işi yürek ister. Sevmek işi insan olmak, insani duygulara sahip olmak ister. Empati kurabilmek, üzüldü mü, kırıldı mı, hata mı yaptım ona karşı diyerek ince düşünmek, gerçek sevdalı olmak gerekir. Yoksa herkes sever. Sevsin ne işe yarayacak ki? Sever sever durur ama uygulamaya dökülmeyen sevginin karşı tarafta bir değeri olmaz. Anlamını yitirir ve o sevgi zaman içinde körelir.  Gerçek sevgiler emek edilen sevgilerdir. Uğruna her şeyinizi feda edebilecek güzel kalpli ve güzel ahlaklı insanları bulup onunla bir ömür geçirmektir.

 

Sevmeyi elbette sadece sevgili ile sınırlayamayız.  Düşünün bir kere. Kimi insanlar dünyaya getirdiği çocuğunu  bırakın sevmeyi çocuktan kurtulmak için ona ne tür eziyetler yapmakta ve kendi bebeğini, kendi canından bir parçasını hayata bir sıfır yenik başlatmaktadır. Sevmek çocuklarınızı şiddetle eğitmek, ceza ile adam etmek değildir. Sevmek dünyaya getirmede vesile olduğunuz, size Allah’ın büyük mucizesi , değerli armağanı olan o çocukları korumak ve onlara  canı ciğerden bağlanmaktır. Çok güzel , örnek anne ve babalar vardır ve sevmenin hakkını da  gerçekten çocuklarına olan ilgisi ile , onlara verdiği kıymet ile gerçekten çok güzel göstermektedir.


 

İşte sevmek böyle ana ve babaların yaptığı iştir. Onu başkaları ile kıyaslamadan, sadece o olduğu için, çocuğum olduğu için, insan olduğu için onu sevebilmek , onun hayatta mutlu olabilmesi için uğraşmak ve  onu sevgi ile, alın teri ile büyütüp yaşama normal bir insan olarak katmaktır asıl sevgi.  Ya da sizi dünyaya getiren ana ve babalarına yaşlandığı zaman onları evinizde en iyi şekilde ağırlamak, onlara bakmak ve bir zaman onların sizi koşulsuz sevdiği gibi onları sevebilmek ve onların yapamadığı işleri yerine getirebilmek. Bu ve bunun gibi daha çok sayıda örnek verebiliriz. İşte bunlardır sevmek. Sorumluluk alabilmek,  hayata sevgi ile bakabilmek, hoşgörülü olmak, yokuş zor olsa da yolun sonuna kadar terimiz kaka gidip amacımıza ulaşmaktır sevmek.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme