“İnsan Zekânın Karşısında Eğilir, Ama İyi Davranış ve Şefkatin Önünde Diz Çöker.” (Dale Carnegie) Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “İnsan Zekânın Karşısında Eğilir, Ama İyi Davranış ve  Şefkatin Önünde Diz Çöker.”  (Dale  Carnegie)  Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özellik akıldır. İnsan aklı ve zekası sayesinde iyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırt edebilir. Bu insanoğlu için büyük bir faydadır. İnsan zekanın karşısında eğilebilir. Bir insan başarılıdır, başarılı sonuçlar elde etmiştir ve  bunun  sayesinde de çok kazanç sağlamış olabilir. Bunca zekanın ve çalışkanlığın karşısında eğiliriz çünkü çalışana, emek edene saygı duyarız ve hürmet gösteririz.

 

İyi davranış ve şefkat karşısında ise bambaşka bir kişiye dönüşebiliriz. Sevginin ve merhametin olduğu yerde eğilmekle kalmayıp diz çökmeye başlarız. Çünkü iyiliğin, insanlığın önünde diz çökmek son derece erdemli ve asil bir davranıştır. İyiliğe karşı içimizde kıvılcım olduğu için, özlem olduğu için  diz çökeriz bu diz çökme onurunu kaybetme ya da birilerinin kölesi olma demek değildir. Buradaki diz çökme sevgiye olan inancın, merhamet olan hissiyatın dışa yansımasıdır aslında. Sevgi sayesinde, merhamet sayesinde en katı kalpler bile yumuşar ve insan olduğundan farklı bir kişiye yani daha iyi daha sevecen bir kişiye dönüşür. İnsanda sevgi ve merhamet olduğu zaman  her şey daha güzel olur aslında.

 


Bir insan zekalı ve başarılı olabilir fakat bu insanda sevgi, şefkat ve merhamet yoksa kimse ona karşı samimi duygular beslemez. İnsanoğlu özde samimiyet arar, lafta değil. Sadece mantıkla değil, sadece zeka ile değil yeri geldiği zaman da duygularımızla hareket etmeliyiz ki insan olduğumuz, insani duygulara sahip olduğumuz ortaya çıksın. Bizi biz yapan şey sevginin o sıcak merhametidir aslında.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme