“Kimseyle Alay Etme, Asla Kimseyi Küçük Düşürme, Kalbinin En Ücra Köşesinde Bile Yapma Bunu. Çünkü İnsan Yaşamı Alaya Alınamayacak Kadar Hüzünlü ve Ciddidir.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

 “Kimseyle Alay Etme, Asla Kimseyi Küçük Düşürme, Kalbinin En Ücra Köşesinde Bile Yapma Bunu. Çünkü İnsan Yaşamı Alaya Alınamayacak Kadar Hüzünlü ve Ciddidir.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

 

Kendini beğenmiş, kibirli kimselerin sevdiği şeydir alay etmek. İnsanların acıları ile dalga geçmek, insanların fiziksel görünüşü ile alay etmek, duyguları anlamadan , insanların neler yaşayıp yaşamadığını bilmeden alay etmek  en çok da kişiliği oturmamış, kendini dev gören ama insan olmayan kimselerin yaptığı kötü ve çirkin bir davranıştır. Ayıptır, günahtır insanlarla dalga geçmek ve insanların acıları ile dalga geçmek, onları küçümsemek ve kendini Kaf Dağı’nda görmek. 


Ne yazık ki böyle insanlar vardır ve hayat olduğu sürece de olmaya da devam edecektir. Çünkü her insan aynı seviyede değildir ve kimi insanların seviyesi son derece düşüktür. Seviyesi düşük kimseler alay etmeyi, çok severler. Okumayan, araştırmayan, okuduğu halde henüz insan olma kabiliyetine ulaşamamış olanlar, sonradan görme olanlar başkaları ile alay etmeyi severler ve bundan tatmin olurlar. Bu da onların en sevdiği şeydir. Dalga geçmek ve karşıdakini yerin dibine batırmaya çalıştığını sanırken aslında yerin dibinde olanının kendi olduğunu görememek.


 Ne yazık ki dalga geçen kimseler  kendilerinin ne denli acınacak ve zavallı durumda olduğunu görmeyecek kadar cahil ve bir o kadar da aptal kimselerdir. Kendini bilen, insan olma kemaline ulaşmış kimseler başkalar ile alay etmezler, insanların acıları ile dalga geçmezler ve bundan asla zevk almazlar, aksine başkalarının acılarını yüreğinde hissederler ve o kişilerin duygularını en iyi şekilde anlar ve insani davranış gösterirler. İnsanların acılarına saygı duyulmalıdır ve laf olsun diye boş boş sözler söylenmemelidir. 


Özellikle de insanlar zor zamanlar geçiriyorken çok dikkatli olunmalıdır. Mesela bir savaş ortamını örnek verelim. Savaşan ülkeler arasında ne yazık ki sivil insanlar hayatlarını kaybetmektedirler. Beni ne ilgilendiriyor ölen benim insanım değil ya diyerek ya da iyi oldu onlara onlar bizden değil, bizim gibi değil diyerek  insanların acılarını görmezden gelmek, abuk subuk şakalar yaparak, küfürlü konuşmalar yapmak ve alay etmek insan onuruna ve haysiyetine yakışmayan davranışlardır. Önemli olan oradaki, savaş anındaki  insanları düşünmek, onların acıları ile dalga geçmeden, insan olarak ne yapabilirim, nasıl bir çözüm yolu üretebilirim düşüncesi ile hareket edebilmektir. İşte bunu yaptığımız zaman iyi ve güzel insan oluruz. “Kimseyle Alay Etme, Asla kimseyi küçük düşürme, kalbinin en ücra köşesinde bile yapma bunu. Çünkü insan yaşamı alaya alınamayacak kadar hüzünlü ve ciddidir.” Der  Fernando  Pessoa. Ne kadar da anlamlı, ne kadar da kalbe dokunan ve hedefine tam atış yapan bir sözdür bu. Kimse ile alay etme, kimseyi küçük düşürme der. 


 Yani sadece sözle değil kalple bile kimseyi küçük görmemek gerekir. Nasıl bir empati kurma yeteneği, nasıl bir güzel sözdür bu. O küçük düşürdüğünüz insanın geçmişinde ne zorluklar yaşadığını, yaşamında ne acılar yaşadığını nerden bileceksiniz. Bilseydiniz belki de bunu yapmayacaktınız, ön yargılı olmadan, insanlarla alay etmeyecektiniz der  Fernando Pessoa. Bir kişiyi başkalarının yanında küçük düşürmemeli, kimseyle alay etmemeliyiz. Kusur varsa kapatmalı, insan olmalı ve insana yakışan tavırlarda bulunmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme