“Ben Atomu İnsanlığa Hizmet Etmek İçin Parçaladım. Onlar Bomba Yapıp Birbirini Yok Ettiler.” (Albert Einstein) Sözünü Açıklayınız.

 “Ben Atomu İnsanlığa Hizmet Etmek İçin Parçaladım. Onlar Bomba Yapıp Birbirini Yok Ettiler.” (Albert Einstein) Sözünü Açıklayınız.


Almanya doğumlu , Yahudi kökenli olan ünlü bilim insanı Albert Einstein fizik ve matematik alanında yaptığı çalışmalarla büyük bir çığır açmış ve atomu bularak  insanlığa katkı sağlamak istemiştir. Yaptığı çalışmalardan ötürü 1921 yılında Nobel ödülü kazanmıştır. Atomu insanlığa fayda sağlamak için yaptığını söylemiş ama insanların beyinleri ve kalpleri kötü çalıştığı için, iyi niyetli olmadıkları için atomu birbirlerini yok etmek  için kullandığını dile getirmiş ve bundan da büyük bir üzüntü duymuştur. 


Savaşa, işgallere, bombalar altında insanları, çocukları yok etmeye karşı olan büyük bilim adamı barışı ve insanca yaşamayı, meraklı olmayı ve merakının peşinde koşulması gerektiğini savunmuştur yaşamı boyunca. Atom bombasının  faydalı olması için yapmış ama insanlar atom bombası üreterek büyük savaşlar açmış ve bu savaşlarda yüzbinlerce, milyonlarca insan ne yazık ki yaşamını kaybetmiş ve o atom bombasının insanlarda oluşturduğu rahatsızlıklar da uzun yıllar sürmüş ve sürmeye devam etmektedir. 


Atom bombası bilinen bomba türleri ile hemen hemen aynı boydadır ama tahrip gücü diğer bombalara göre daha yüksektir. Atom bombasının insanlığa ne denli zarar verdiğine gelin birlikte göz atalım. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya’da kullandığı atom bombası çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olmuş, ve çok sayıda kalıcı izli hasarlar oluşturmuştur. 


Sadece  insanlar değil içinde yaşadığımız tabiatımız da bu atom bombasından en büyük zararı görmüştür. Etkileri ise hala devam etmektedir. ABD ”Little Boy”' olarak adlandırdığı ilk atom bombasını 6 Ağustos 1945 yılında Japonya'nın Hiroshima kentine atmıştır. 9 Ağustos 1945 yılında da  yine ABD, “Fat Boy” olarak adlandırdığı atom bombasını Japonya'nın Nagasaki kentine atmıştır. Her iki atom bombasının tahribatı nedeniyle  200 bin sivil ve asker hayatını kaybetmiştir.  İnsanlar kendi elleri ile birbirine zarar vermeye devam etmekte savaşlar yüzünden insanlık suçu işlenmektedir.


 Sivil insanların , masum bebeklerin, çocukların hiçbir günahı yokken bu bombalardan en çok zarar gören ise onlar olmuştur . Ne acıdır ki bu bombaların etkisi doğan çocuklarda hala devam etmekte ve insanlığın yüz karası olan savaşlar da yine devam etmektedir. Albert Einstein insanların bilimi, buluşu nasıl kötü hale getirdiklerini, insanlığa faydalı olan bir buluşun canice, zalimce, acımasızca nasıl zulme dönüştürebileceğini anlatmak istemiştir. 

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme