Kibar Olmak İnsan İlişkilerinde Niçin Önemlidir? Günlük Hayattan Örnekler Veriniz.

 Kibar Olmak İnsan İlişkilerinde Niçin Önemlidir? Günlük Hayattan Örnekler Veriniz.


Günlük yaşantımızda insani ilişkiler kurmaya devam ederiz. Sosyal bir varlık olduğumuz için yalnız kalmak insanı sıkar ve mutlaka iletişim kuracak  birini ararız.  İletişim kurmak biz insanlar için olmazsa olmazlardandır. İletişim kurarken de dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.  İyi bir anlatıcı olmak, iyi bir dinleyici olmak, insanlara saygı göstermek ve nezaket dilini kullanmak gibi.  İnsan ilişkilerinde kibar olmak insana yakışan bir asalet olduğu için, insanı insan yapan değerleri bizlere yansıttığı için çok önemlidir. 


Samimi ve içten olmak, empati kurarak insanlara kibar davranmak ve üslubumuzu bozmadan kendimizi güzel bir şekilde ifade etmek kişinin kendisine olan öz güvenini artırır. Bununla da kalmayıp kişiler toplum içinde sevilen, saygı duyulan kimseler olur. Bir insan gerçek anlamda kibar olduğu zaman, içten olduğu zaman bu durumundan kendisi de mutlu olur. Kibarlık bir samimiyettir, kibarlık saygının , insan olmanın göstergesidir.


 Mesela sabah okula giderken komşumuza günaydın demek ve onunla ayak üstü iki dakika sohbet etmek, hal hatır sormak, okula vardığımızda okul müdürünü selamlamak, öğretmenleri selamlamak ve arkadaşlarımıza günaydın demek insana yakışan güzel özelliklerdir. Bunları yaptığımız zaman kişiler tarafından da sevilen kimseler oluruz.


 Kaba olduğumuz zaman, herkese saygısızca davrandığımız zaman, gönül almasını bilmediğimiz zaman ise kişiler bizden uzaklaşır ve bizi gören yolunu değiştirmeye başlar. Kaba kimseleri, sevgi kelimelerini kullanmayan insanları kimse sevmez ve böyle kimseler de hayatta yalnız kalırlar ve gözden düşerler. Kibar olan insanlar ise her zaman baş tacı olurlar. İnsan ilişkilerinde kibar olmanın önemi ile ilgili şu söz de çok önemlidir:


“Nezaket ister iskarpin giysin ister çarık bastığı yeri çamur etmez”  Cenap Şehabeddin

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme