İyi Bir Öğrenci Nasıl Olmalıdır? Konulu Kompozisyon Yazınız.

 İyi Bir Öğrenci Nasıl Olmalıdır? Konulu Kompozisyon Yazınız.

 

Her ne kadar başlığımız iyi bir öğrenci nasıl olmalıdır gibi bir başlık olsa da aslında tüm çocuklar ve tüm öğrenciler özünde iyi insanlardır. Onları yetiştirecek olan, onlara örnek olan kişiler anne ve babalarıdır. Onların sevgisi ,ilgisi ve şefkati de çocukların iyi bir öğrenci olmasında etkilidir bana göre. Anne ve baba sevgisini alan, sorumluluk duygusu ile yetişen çocuklar iyi öğrenci de olur. İyi öğrenci başkalarının sözü ile değil de kendi iç duyguları ile hareket eden çocuktur. Yani dıştan güdülenme ile değil, içten güdülenme ile sorumluluklarını yerine getirebilen kişidir. Konuyu daha da açacak olursak mesela sürekli bir çocuğa ders çalış diyen anne bunu akşama kadar tekrar eder. Bu tekrarlar hem anneyi yıpratır hem de çocuğun başını ağrıtır.

 

İyi öğrenci anne ya da babasının demesine gerek kalmadan sorumluluğunu kendi istediği için yerine getirebilen kişidir. İyi öğrenci kendi geleceği hakkında hayaller kurabilen, bu hayallerinin gerçekleşmesi için de bir rehberlik öğretmeni eşliğinde plan ve program hazırlayarak zamanının kıymetini bilen ve çalışan kimsedir. Becerisi hangi alana yatkınsa o alana daha çok emek edip çalışarak kendini o alanda en iyi hale getirebilen öğrenci aynı zamanda hayallerinin peşinde koşan ve ileride sevdiği mesleği yapacak olan öğrencidir. Örneğin; bir çocuğun matematiğe ilgisi vardır, o çocuk matematik alanında yardımlar alarak ileride çok iyi bir matematik profesörü olabilir. Başka bir öğrenci  futbol dalında çok iyidir ve o çocuk da çalışarak, alın teri dökerek gelecekte kendi istediği meslek olan futbolu oynayabilir.  İyi öğrenci aynı zamanda iyi insan olmalıdır.

 

Doğayı koruyan, çevresindeki canlıları seven ve onlara merhamet gösteren, okulunu koruyan, okul eşyalarına zarar vermeyen, okulun çevresini temiz tutan kişiler olmalıdır. Merhametli, sorumluluk duygusu gelişmiş,  İnsanlığa , insana fayda sağlayan güzel şeyler yapmaya çalışan, çalışkan, terbiyeli  öğrenciler iyi öğrencilerdir. İyi öğrenci aynı zamanda Türkçeyi iyi yazabilen ve iyi konuşabilen, biri konuşurken onun sözünü kesmeden sonuna kadar dinleyebilen, iyi konuşan, saygılı olan kimsedir. Empati kurabilen, eleştirel düşünme becerisine 

sahip olabilen, deney ve gözlemler yaparak sürekli bir şeylerin peşinde koşan ve merakını gidermek için çalışmaktan asla vazgeçmeyen sorgulayıcı kişi olmalıdır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme