“Hayatın En Büyük Hataları, Başarıya Ne Kadar Yaklaştıklarını Bilmeyen İnsanların Vazgeçmelerinden Dolayı Olur.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Hayatın En Büyük Hataları, Başarıya Ne Kadar Yaklaştıklarını Bilmeyen İnsanların Vazgeçmelerinden Dolayı Olur.” ( Thomas Alva Edıson) Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


 

İnsanlığı ileriye götürecek olan, insana  zorlu yollardan sonra aydınlık yolları gösteren ve toplumları ayakta tutacak olan şeyler güzel ahlak ve sıkı bir çalışma sayesinde olur. Çalışmak, alın teri dökmek, amacı uğrunda sonuna kadar mücadele ederek hedefine ulaşmak kişiyi mutlu eder. Kimi insanlar vardır ki o kadar çalışır, emek eder, her türlü zorluğun üstesinden gelir ve son birkaç tane daha zorluk kalır  ve işte o anda o çalışan, mücadeleci insanlar başarıya ramak kala olan birkaç zorluğa dayanamazlar ve pes ederler. Pes ettikleri için de asıl amaca ne kadar yaklaştıklarının farkında bile olmadan yenilgiye ve başarısızlığa uğrarlar.

 

Hayatın en büyük hataları, başarıya ne kadar yaklaştıklarını bilmeyen insanların vazgeçmelerinden dolayı olur der ampulü icat eden, büyük bilim insanı Edison. Kendisi de ampulü bulmadan önce defalarca deney yapmış ve çoğunda başarısız olduğu halde kararlılığından ve çalışmasından asla vazgeçmeden yoluna devam etmiştir. Hatalarından ders çıkarmış ve inatla tekrar deneyler yapmaya başlamış ve gece gündüz uyumadan yaptığı bu deneyler en sonunda cevap bulmuş ve o büyük bilim insanı elektriği, ampulü bularak dünyamıza aydınlığı, ışığı, teknolojiyi, bilimi getirmiştir. Bu başarının  bedeli elbette kolay olmamıştır. Kendisine belki inanmayanalar olmuştur, yaptığı deneyi küçümseyenler onunla alay edenler olmuştur ama o kimseye aldırmadan yoluna devam etmiştir ve başarının verdiği muhteşem hazza ulaşmak için insanlığa büyük icat getirmiştir ve insanlığı çeşitli zorluklardan kurtarmış ve hayatımızı kolaylaştırmıştır. Bugün tüm kadınlarımızın, dedelerimizin dilinde hep Edison için rahmet okunur. Elektriği kim bulduysa yeri de aydınlık olsun derdi eski büyüklerimiz. Edison hem elektriği bulmuş hem de insanların yaşamını kolaylaştırmış, bir taşla birden fazla kuş vurmuş ve amacına ulaşabilmiştir.


İşte bizler de kendimize onu örnek almalıyız ve amacımıza ulaşana kadar pes etmemeliyiz ve başarının bizimle olması için son nefesimize kadar mücadele etmeliyiz. Bu yolda elbette çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalacağız önemli olan o zorluklarında üstesinden gelip insanlığa faydalı işler yapabilmek ve faydalı eserler bırakabilmektir önemli olan. Yeter ki isteyin, emek edin ve azim ve sabırla yoğrulun gerisi kendiliğinden gelecektir Allah’ın da izni ile.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme