Ramazan Bayramının Müslümanlar İçin Anlam Ve Önemi Konulu Bir Kompozisyon Yazınız.

 Ramazan Bayramının Müslümanlar İçin Anlam Ve Önemi Konulu Bir Kompozisyon Yazınız.

 


Dertlerin paylaşıldığı, mutlulukların paylaşıldığı, insanların en güzel duyguları ile bir araya geldiği, yardımlaşmanın ve dayanışmanın bugünlerde ruhumuza daha çok işlediği güzel ve anlamlı günün adıdır bayram. Her milletin kendine özgü bayramları vardır. Biz Müslümanların da  kutladığı ve bizim için çok önemli olan iki dini bayramımız vardır.  Milli bayramlarımız ise ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’ne has olan bayramlarımızdır. Dini bayramlarımızın ilki Ramazan Bayramı ikincisi ise Kurban Bayramıdır. Ramazan Bayramı bir aylık süren bir orucun sonucunda , Müslümanların sabır ve iradelerine hakim olup Yüce Allah için tuttuğu orucun sonucunda onlara verilmiş olan büyük armağandır.  Sabrın sonu selamet olur derler ya işte Ramazan Bayramı da bizler için selamet günü, sevinç günü, heyecan ve coşku günüdür. Birlikteliğin, ailelerin , akrabaların, eşin dostun en çok da bu günlerde bir araya gelip güzel sofraların kurulduğu, anlamlı sohbetlerin yapıldığı günün adıdır Ramazan Bayramı.

 

Bayram günleri sevinmek, neşelenmek gerekir. Hz. Ebu Bekir, kızı Âişe validemizin evine gidince, iki cariyenin tef çalıp oynadığını gördü. Ensar-ı kiramın kahramanlıklarını övüyor, destan söylüyorlardı. Hz. Ebu Bekir, Resulullah'ın evinde böyle şey yapılmasının uygun olmayacağını bildirerek, onların susmalarını söyledi. Peygamber efendimiz, Hz. Ebu Bekir’e, (Onlara mani olma! Her kavmin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır. Bayram, sevinç günleridir) buyurdu. (Buhari) Bunun için bayramlarımızda mutluluğumuzu yaşamalıyız ve onu en iyi şekilde  geçirmeliyiz.

Ramazan Bayramında ilk  olarak sabah erkenden kalkılır ve daha sonra bayram namazına gidilir. Bayram namazı kılındıktan sonra camilerimizin dışında bayramlaşmak için uzun kuyruklar oluşur ve işte bu muazzam görüntüyü izlemek ve bayramlaşmak insanı daha bir mutlu eder ve iyi ki Müslümanım , iyi ki  böyle anlamlı bayramlarımız var ve iyi ki bizi bir araya getiren, küslerin barıştırıldığı, sevinçlerin paylaşıldığı  ve sabrımızın sonucunu aldığımız bayramlarımız var deriz. Bayram namazından dönen büyüklerimiz evlerine vardığında çok güzel bir kahvaltı sofrası kurulmuş olur. Komşular ile akrabalar ile yapılan bu güzel kahvaltılarda yüzlerde tebessüm, mutluluk ve bayramın coşkusu vardır. Küçükler büyüklerin ellerini öpmek ve harçlığına bir an önce kavuşmak için sıraya girer bu günde. En çok da çocukların sevdiği ve şekere doyduğu bayramdır Ramazan Bayramı.

 

 Bu günlerde yakınımızda olmayan akrabalarımızı, eş ve dostlarımızı mutlaka aramalı ve onlara hal hatır sormalıyız. Maddi durumu olmayan, yoksul kimselerin bu bayramı mutlu bir şekilde geçirmesi için onlara imkanımız el verdiği kadar yardım etmeliyiz ve desteğimizi esirgememeliyiz. Özelliklede yoksul olan çocukları bu bayramda harçlığa boğmalıyız ve onlara güzel kıyafetler, güzel yiyecekler almalıyız ve onların gönlünü kazanmalıyız. İşte  Ramazan Bayramı  bu güzel şeyler yapıldığı zaman bayram olur ve bayramın önemi ve anlamı bir kez daha anlaşılır. Bayram mutluluk günüdür, sevgilerin paylaşıldığı, mutlulukların paylaşıldığı, güzelliklerin dışa vurulduğu, günahtan, dedikodudan, riyakarlıktan uzak durulan gündür . Bu bayramı kendimize vesile kılarak her zaman iyi ve güzel ahlaklı bireyler olarak, iyi bir Müslüman olarak hayatımıza devam etmeliyiz. Şimdiden herkesin bayramı kutlu, mutlu ve mübarek olsun.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme