“Ben Matematikten Korkacağıma Matematik Benden Korksun.” Sözünden Hareketle “Zorluklar Karşısında Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalıyız?” Konulu Kısa Bir Kompozisyon Yazınız.

 “Ben Matematikten Korkacağıma Matematik Benden Korksun.” (İbni Sina) Sözünden Hareketle “Zorluklar Karşısında  Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalıyız?” Konulu Kısa Bir Kompozisyon Yazınız.


İnsan çalışmadığı en basit bir konuda bile bilgi ve fikir sahibi olamaz.  Çünkü her şey önce okuma ile, araştırma ile başlar. Harfleri öğrenmeden okumayı yapamayız ya da rakamları öğrenmeden matematik ile ilgili en ufak toplama ve çıkarma işlemini bile anlamayız. Önce çalışmaya gönül vermek, kafa yormak gerekir. Yorulmadan, emek etmeden, alın terimiz damla damla sayfalara dökülmeden bir şeyi hemen başaracağımızı sanmak büyük bir yanılgıdır. Ben matematikten korkacağıma matematik benden korsun der büyük bilim insanı İbni Sina. Bu sözü ile insanın en ufak zorluklarda yılmaması gerektiğini söyler.

 Matematikten korkmaya gerek yoktur. Yeter ki onun formüllerini, kurallarını en iyi şekilde öğrenmeye, araştırmaya, sorgulamaya  başlamalıdır insan.  İçine girdikten sonra, çeşitli çalışmalar yaptıktan sonra  ve o dersinin özünü iyi kavradıktan sonra matematikle ilgili çoğu soruları yapar hale gelir insan ve hatta matematik alanında bile uzman hale gelebilir. Yeter ki çalışmayı bırakmayalım ve yeter ki azimle, sabırla, kararlılıkla yolumuza gidelim ve gittiğimiz yollarda karşımıza çıkan en ufak bir zorlukta hemen pes etmeyelim. Zorluklar karşısında hemen teslimiyetçi olmamalıyız. Başarısızlığa hemen kabul etmemeliyiz.


Başaracağım, yapabileceğim ve bunun için de önce çok çalışacağım diyerek kendimizi içten motive etmeliyiz ve çok çalışmalıyız. Tüm bunları yaptıktan sonra başarı da yavaş yavaş bizimle gelmeye başlayacak ve daha sonra daha büyük başarılara imza atmış olacağız. Yani her şeyde olduğu için  matematikte de yöntem ve tekniği iyi bilmek ve uygulamak önemlidir. Gerisi hayli hayli gelir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme