“Hızlı Sağanak Tez Geçer.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Hızlı Sağanak Tez Geçer.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Yağmur hızla yağdıktan sonra  biter . Yağmur yavaş yavaş yağdığı zaman ise toprak da suyu yavaş yavaş emer ve  bu doğa için de daha güzel olur. Hızlı sağanak tez geçer atasözü ile anlatılmak istenen; Bir işe çok aşırı hırs gösteren kimseler  daha sonra bu hızlarını kaybederler.  Önemli olan sakin ve devamlı aynı hızla gitmektir.  Bazen hayatımızla ilgili, geleceğimizle ilgili ani kararlar alırız. Aldığımız kararın  ne gibi sonuçlara yol açacağını düşünmeden büyük kararlar almak kişi için iyi olmaz. Çünkü aniden yapılan işler, aniden alınan kararlar beraberinde birçok olumsuzluğu da getirebilir. 
Bir işe gönül koyulduysa,  bir amacımız varsa bunu bir anlık hırsla değil de adım adım giderek yapmalıyız. Süreci takip etmeliyiz, karşımıza çıkan kolaylıklar neler olacaktır, zorluklar neler olacaktır gibi bir plan dahilinde işe başlamalıyız ki sonuç da güzel olsun. Mesela kilo vermeye karar veren genç bir insanı düşünelim. Çok kilosu vardır. Bir anda zayıflamaya karar verir ve hemen zayıflamak ister, hırs yapar ve birkaç hafta çok az şey yiyerek hemen kilo vereceğini zanneder ve o iki haftanın sonucunda bitkin ve yorgun vaziyette diyetten vazgeçer ve tekrar eski yeme düzenine döner. Bu yaptığı hırs da onun hem kilo vermemesine neden olur hem de boş yere emek edilmiş iki haftanın heba edilmesine  neden olur.

 Onun yerine önce kilo vermek için kendine bir zaman belirlese, hemen kilo vermek yerine bunu aylara hatta yıllara yaysa, iradeli bir şekilde sabır ile yoluna devam etse başarı ve sağlık o kişi ile olur. Kilosunu sağlıklı bir şekilde vermiş olur böylece beden ve ruh sağlığı da bundan olumlu etkilenerek hayatına güzelce devam eder. Hırsla değil, sabır ve irade ile, plan ve program ile hareket etmeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme