“Sakınılan Göze Çöp Batar.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Sakınılan Göze Çöp Batar.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


 

İnsan olduğumuz için sağlığımıza dikkat ederiz, psikolojimizin yerinde olmasını isteriz, maddi bir sıkıntı yaşamamak isteriz, isteriz de isteriz. Tüm bunları istemek ve hayatımıza devam etmek, günlük yorgunluklardan sonra evimizde rahat bir uyku çekmek, dinlenmek, eğlenmek herkesin hakkıdır. Tüm bu isteklerimizin yanında sevdiklerimizin de başına bir şey gelsin istemeyiz ve onları korumak, desteklemek için elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapmaya çalışırız


Bunları yaparken bazı şeylerde abartıya kaçmaya başlarız. Örneğin; Çocuğumuz ile ilgili konularda anneler olarak çok hassas oluruz. Aman üşümesin, ama hastalanmasın, yorulmasın, çabuk hasta olur. Dışarıya çok fazla çıkmasın, kimse ile arkadaşlık kurmasın vb. Çocuğu dışarıdan sakınırız, kendimizden sakınırız ve hal böyle olunca en ufak bir şeyde çocuk hemen hasta olur, dışarıya çıkılmadığı için o çocuğun hiç arkadaşı olmaz ve bu durumda çocuk asosyal olur ve arkadaşlarından mahrum kalır. Çocukluğunu çocukça yaşayamadığı için, düşmediği için, bir yeri kirlenmediği için bunların da zevkine varamaz ve en ufak sorunlarda hastalıklar başlar, rahatsızlıklar başlar. Bu kadar abartıya gerek yoktur hayatta.

 Elbette çocuklarımızı  korumalıyız, sevmeliyiz ve onların iyiliğini istemeliyiz ama onun yaşam hakkına karışmadan, onun adına karar vermeden ve onun da hatalar yaparak, deneme yanılma yoluyla hayatı öğrenmesine izin vererek, sakınmadan, korkmadan ona destek olmalıyız. Sakınılan göze bata sözü ile de anlatılmak istenen şudur: Esirgediğimiz, üzerine hassasiyetle titrediğimiz şeye bir şekilde zarar görür. Buradan olmaz, oradan olur, oradan olmaz öbür yerden olur. Onun için bir şeyi aşırı şekilde sakınmamalıyız. Bu bir sevdiğimiz olabilir, en sevdiğimiz eşyamız olabilir vb.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme