Hayal Etmenin Önemi İle İlgili Kompozisyon

 Hayal Etmenin Önemi İle İlgili Kompozisyon

 


İnsanların kendi yaşantıları içinde kendilerine göre de hayalleri vardır. Bu hayallerin peşinde koşmak için kimisi çabalar ve o hayalini gerçekleştirir kimisi de sadece hayal kurarak yaşamaya devam eder. Önemli olan o hayali  gerçek olana dönüştürebilmektir. İnsan hayal kurduğu zaman daha heyecanlı olur, daha umutlu olur ve bunun için de daha çok çalışır. Hayal kurmak kişiye farklı pencereler aralar. Kişiyi özgürleştirir. Bu sayede kendimizi daha iyi hisseder ve hayata karşı daha motive oluruz.

Herkes hayal kurar ve  kimisi bu hayalin gerçekleştirecek çevre koşullarına sahipken kimisi de imkansızlıklar yüzünden hayallerini gerçekleştiremez. Tüm bunlara rağmen yine hayal kurmayı bırakmamalıyız. Hayal kurmak insanı hayatı yaşamaya daha da istekli hale getirir. Hayal kurduğumuz zaman yaşama sevincimiz kaybolmaz.  Hayal kurmanın önemi ile ilgili Albert Einsteın’in çok güzel bir sözü vardır:   “Hayal kurmak, bilgiden daha önemlidir; çünkü bilgi sınırlıdır, ancak hayal kurma tüm dünyayı kapsar”. Hayal kurmanın önemi ile ilgili bir diğer söz ise şudur:  “Birçok kez hayaller başlangıçta imkansız görünür, daha sonra olası ve yeterince istekli olunursa, sonunda kaçınılmaz olurlar.” der  Chiristopher Reeve. Faih Sultan Mehmet İstanbul'un fethini önce hayal etmiş sonra da  bu muhteşem şehri fethetmiştir. Ya da Mustafa Kemal ülkesinin düşmandan kurtulacağı günü hayal etmiş sonra çok çalışmış ve milleti ile düşmanları yurttan kovmuştur. İşte tüm bunlar hayal gücünün ürünüdür.

 İşte bu sözlerden de anlaşılacağı üzerine hayal kurmak hem insanı mutlu eder hem de hedeflerine ulaşması için insanı harekete geçirir. Bunun için hayal kurmak gerekir ve şunu da unutmayalım ki istediğimiz her şey olsaydı hayal kurmanın ne tadı ne de tuzu olurdu. O halde hayal kurmaya devam etmek ve o hayallerin yaşatılması için çalışmak şarttır.

1 yorum:

Deneme