Mevlana’nın Vefa İle İlgili Sözleri

 Mevlana’nın Vefa İle İlgili Sözleri
Günümüzde insanlar eskiye nazaran daha vefasız olmuştur. İnsanlar kendilerini yapılan iyilikleri unutur hale gelmiş ve çıkarları olmadığı zaman kendilerine her türlü iyiliği eden insanları yüzüstü bırakmışlardır. Oysa insana yakışan erdem vefalı olmaktır, hatır gönül bilmektir. Dünyada bir çok ülkenin insanları tarafından bilinen Mevlana insana, insanlığa, vefalı olmaya çok önem vermiş ve vefa ile ilgili şu sözleri sarf etmiştir:

“Kötü huy kılavuzun oldukça mutlu olacağım sanma! Sen sabaha kadar gaflet uykusundasın, ömürse kısadır. Korkarım ki, sen bu uykudan uyanınca gündüz olur.” (Mevlana)

“Aklını başına al da, fanî olan bu dünya zindanında kimseden vefa arama! Bu dünyanın vefası bile vefasızdır.” (Mevlana)

“Sevgilim, belki vefa ve merhametin coşar da, kapıyı açarsın; “Orada, ne bekliyorsun kalk, içeri gir!” diye seslenirsin ümidiyle ben senin kapında oturmuş bekliyorum.” (Mevlana)

“Dostlarını daima vefa ile hatırla can!/ Arayan sen ol, bulan sen ;/ Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen./ Kula vefası olmayanın Hakk’a vefası olmaz! “(Mevlana)

“Vefa; dostluğun asaletine, sır; dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır.” (Mevlana)

“Vefasızlara gitme onlar birer yıkık köprüdür.” (Mevlana)

“Ey sevgili! Sen benden geçtin; fakat gamın benden geçmedi. Doğrusu, gamın senden daha vefalıymış!” (Mevlana)

“Yaşam gülmeyi ,sevgi hak etmeyi, vefa unutmamayı, dostluk sadik kalmayı bilenler içindir.” (Mevlana)

“Dostlar, birbirinizden ayrılmaya kalkmayın. Heves peşinde öyle kaçışıp durmayın. Birsiniz hepiniz çünkü; ikilik etmeyin. Ne buyurdu vefa: “Vefasızlık etmeyin”. (Mevlana)

“Vefa arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır.”  (Mevlana)

“Köpeği köpeklikten çıkartıp insana dost yapan “sadakat ve vefadır." İnsanı insanlıktan çıkartıp köpekten daha aşağı yapanda sadakatsizlik ve vefasızlıktır. “(Mevlana)

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme