Amcaya Mektup Örneği

Amcaya Mektup Örneği
Dünyanın en tatlı ve en yakışıklı amcası o  İhsan Amcam.

Sevgili amcam sana bu mektubu şu anda bir dağ köyünden yazıyorum. Biliyorsun ki burada havalar artık soğudu. Sen bilirsin memleketinin ne kadar soğuk olduğunu, o geçmek bilmeyen soğuk kış akşamlarını. Sivas böyledir işte ama insanı merttir memleketimizin tıpkı senin gibi.

Canım amcam sen memleketten gittin gideli ne babamın eski ki tadı var ne de bizim. Çünkü sen bizim için cansın. Babamın sağ kolu bizim ise en yakın arkadaşımızdın, dostumuzdun, yoldaşımızdın. İş bulmak amacı işle yanımızdan ayrılıp taaa uzak ülkelere gittin. Şimdi Fransa’dasın ama biliyorum ki işlerini yoluna koyduğun zaman yanımız geleceksin. Sahi gelirsin değil mi amcam? Sen yokken buraların havası da değişti sanki.

Nasılsın amcam? Alıştın mı yeni ülkeye ve yeni işine. Oradaki insanlar nasıl? Oranın toprağı da bizim toprağımız gibi güzel kokuyor mu, oranın insanları da bizim insanlarımız gibi misafirperver mi? Sağlığın yerinde mi? Kendini nasıl hissediyorsun yaban ellerde? İnşallah mutlusundur ve orada bulduğun işine dört elle sarılıp kendi ayakları üzerinde duran güçlü bir insan olursun. Bize de gelirken çikolata getir, parfüm getir, kahve getir olur mu? Oraların çikolatası güzeldir, parfümü de çok güzel kokar diyorlar. Bu arada annem ve babamın da sana çok selamı var. Gecelere kadar televizyon izlemesin yoksa işine geç kalır deyip gülüyorlar şimdi. 

Bu mektup sana ulaştığında sen de bu mektuba tebessüm edeceksin ve bizim seni ne kadar özlediğimizi hissedeceksin kıymetli amcam. Beni soracak olursan ben bu yıl ortaokul ikinci sınıf öğrencisi oldum ve yeni bir yaş daha büyüdü. Arkadaşlarımla ve öğretmenlerimle güzel zamanlar geçiriyoruz. Boş zamanlarımda keçileri otlatıyordum ama artık kış geldiği için onlara ahırda bakıyorum ve onları çok seviyorum. Sana da küçük bir keçi ayırdım ve onun adını da Şirin koydum. Sen geldiğin zaman onu birlikte kırlarda gezdireceğiz.

Canım amcam! Seni çok özledim, seni seviyorum. Bir an önce gelmeni sabırsızlıkla bekliyorum. Güzel ve  güneşli  günler seninle olsun amcaların en güzeli.


1 yorum:

Deneme