İletişimde Empati Kurmak Neden Önemlidir?

 İletişimde Empati Kurmak Neden Önemlidir?
Bir insanın yaşadığı duyguları anlamanın en iyi yolu kendini onun yerine koymak ve onun yaşadıklarını yaşıyormuşçasına hissedebilmektir. İletişimde kurmada empati  kurmak sorun yaşayan kişiye onu anladığımız mesajını ilettiğimiz için çok önemlidir. Sorun yaşayan kişi onu anlayan birini bulduğu için kendi yalnız hissetmez ve bana değer veren biri var, beni düşünen biri var diye düşünür ve mutlu olur. İnsan olmanın gerektirdiği bir şeydir aslında empati kurmak. 

Empati kurmayı öğrenmek gerekir. Kimi insanlar bunun nasıl olduğunu bilmeyebilir ve kendini onun yerine koymak da nedir diyebilir. İşte burada da empati kavramının tanımını o kişi ya da kişilere anlatmalı ve onların da zihinlerinde farklılık yaratabilmeliyiz. Böyle yaptığımız zaman daha bilinçli ve empati kuran insanlar artacak ve iletişim de daha sağlıklı kurulacaktır. Empati sayesinde kişiler arasında sevgi ve saygı artar. Duyguyu hissetme sayesinde zorluk yaşayan insanlara daha duyarlı oluruz ve gücümüz yettiği kadar yardım edebiliriz. 

Oturup sorunlar üzerine konuşur ve nasıl ne yapmamız gerektiğini düşünerek, konuşarak o kişiyi rahatlatır ve onun sıkıntılarını hafifte olsa azaltabiliriz. Yapabileceğimiz uygulamada bir şey varsa bunu yapar ve insani yönümüzü de ortaya koymuş oluruz. Böylece hem hoşgörü artmış olur, hem ön yargı kalkmış olur hem de sevgi bağları günden güne artar ve karşılıklı saygı da artmış olur. Karşılıklı sevgi ve saygıyı artırmak için, yalnızlık duygusunun giderilmesi için, arkadaşlık bağının, dostluk bağının artması için iletişimde empati son derece önemli bir meseledir. Onun için hayatımızdan empati kurmayı asla eksik etmeyelim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme