"İstediğini Söyleyen İstemediğini İşitir." Sözü İle İlgili Kompozisyon

İstediğini Söyleyen İstemediğini İşitir Sözü İle İlgili KompozisyonKonuşmak, insanın içindekileri bir başkası ile paylaşmak ona iyi gelir. İnsan konuşurken de neyi nasıl konuştuğunun farkında olmalıdır. Biri ile iletişim kurarken ona söyleyeceğimiz şeyleri beynimizin bir süzgecinden geçirmeliyiz ve ondan sonra konuşmaya başlamalıyız. Hayatta her zaman iyi insanlar, anlayışlı insanlar karşımıza çıkmaz. Kimi insanlar sürekli sorun çıkarmak isterler ve karşısındaki kişinin duygularını önemsemeden, neler  yaşadığını bilmeden o kişiye karşı ağzına gelen her şeyi söyler ve böylece kendini rahatlattığını zanneder.

 Hakaretleri yiyen kişi de elbette boş kalmayacak ve boş kişiye ağzına geleni sayacaktır. Yani istediğini söyleyen istemediğini işitecek ve kendi eli ile kendini bu duruma düşürdüğü için üzülecek ama iş işten geçmiş olacaktır. Bu konu ile ilgili şu örneği verebiliriz: Mesela sınıf arkadaşımız çok zayıf biri olabilir ama kimi sağlık sorunlarından dolayı ne yerse yesin bir türlü kilo almayabilir. Biz onun bu sorunlarını, neler yaşadığını bilmeden  ona  “ Sen de çok cılızsın giydiğin kıyafet hiç yakışmıyor, yüzün de çökmüş.” gibi sözlerle onu incitici sözler söylediğimiz zaman o kişi bu defa bize dönüp "sen  kendine bak bence yağ tulumuna dönmüşsün , zayıf olmak şişman olmaktan daha iyidir" derse karşılıklı bir atışma ve seviyesizlik uzayıp gidecek ve aradaki sayı ve sevgi azalacaktır. Onun için ağzımızdan çıkan sözlere dikkat etmeliyiz.

 Arkadaşlarımızı, sevdiğimiz diğer başka kimseleri kırmamalıyız. Her içimizden geçeni ben dobrayım mantığı altında her yerde söylerim diye saçma sapan doğrucu Davut edalarına kapılmamalıyız. İnsanların eksiklerini yüzüne vurmak doğru olmak demek değildir eksik olmak hatta insan olmamak demektir. Onun için her istediğimizi söylemek yerine insanların gönlünü kazanacak, onları mutlu ve motive edecek şeyler söylemeliyiz. İşte o zaman bizlerde istediğimiz şeyleri işitmiş olur ve incinmemiş oluruz.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme