Melek Kavramı İle İlgili Deyimler

 Melek Kavramı İle İlgili DeyimlerBir dini anlamda melek vardır ve bir de iyi insan, temiz kalpli insanlar için melek kavramı kullanılır.

Melek kelimesi ile ilgili günlük yaşamımızda kullandığımız deyimler şunlardır:

Melek yüzlü şeytan: Kimi insanlar vardır ki dış görünüşünde baktığında çok masum ve insana güzel görünürler. Böyle insanlardan kötülük gelmez zannedersin ve onlardan hep iyilik beklersin. Aslında melek yüzlü gibi görünen insanın kalbi kötüdür ve hiç de iyi göründüğü gibi iyi ve merhametli bir insan değildir.  İçten pazarlıklı ve sizin kötülüğünüzü isteyen şeytanlar gibidir böyle insanlar. İşte böyle kimseler için  melek yüzlü şeytan deyimi kullanılır.

Melek gibi:  İçinde hiç art niyeti olmayan, herkese karşı iyilik düşünen ve kalbinden en ufak bir sinsiliği dahi geçirmeyen kimseler için melek gibi tabiri kullanılır.

Melekler gibi uyumak:  İnsan uyuduğu zaman savunmasız olduğu için kimseye zararı olmaz.  Bir diğer anlamı ise  melekler kadar güzel olduğu için melekler gibi uyuyordu da denilebilir.

 Kanatsız melek: İslam dininde melekler Yüce Allah’ın yarattığı kanatları olan kimselerdir. İnsani ilişkilerde ise  masum olan, iyi niyetli kimseler için kanatsız melek ya da neredeyse melek gibi bir kanadı eksik denilir. Çünkü böyle insanlar toplum tarafından masum ve insan gibi insanlardır. Dürüst, içten ve samimi insanlar için kanatsız melek deyimini kullanırız.

Melek gibi kalbi olmak, iyilik meleği, melek yüzlü tabirler kullanılır.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme