Kendini Sevmek İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Kendini Sevmek İle İlgili Kompozisyon Yazınız.
Hayatımızın belli zamanlarını, belli günlerini ya da belli saatlerini sadece kendimize odaklanarak kendimizi düşünerek geçirmek bizim kendimiz ile ilgili olan  duygu ve düşüncelerimizin farkına varmamızı sağlar. Hep başkaları için çalışırız. Başkalarına yardım edelim, onun elinden tutalım, bunun şu eksiğini giderelim, onun bu üzüntüsünün gitmesi için ne yapabilirim vb diye düşünmeye devam ederiz. Peki düşünüp kendimiz için bir şey yapar mıyız? Ben mutlu muyum, bugün kendim için ne yapabilirim, kendimi iyi tanıyor muyum? İstediğim ve mutlu olduğum şeyler nelerdir? Ya da sevmediğim bir işi mi yapıyorum yoksa bana dayatılan şeyleri mi yapıyorum diye çoğu zaman düşünmeyiz ve sisteme ayak uydurup yaşamaya ama mutsuz ve hayattan zevk almadan yaşamaya devam ederiz. 

İnsan elbette başkalarının acılarını paylaşmalı ve o acılara ortak olmalı, elbette yardımlaşma ve dayanışma içinde hareket etmeli ama bu arada da kendini de ihmal etmemelidir. Bir insan ilk önce kendini sevmeli, kendini saymalıdır. Siz kendinizi sevmediğiniz zaman dünya sizi sevse bunun hiçbir önemi yoktur. Onun için kişi önce kendi iç sesine kulak vermeli, kendini nasıl mutlu edeceğini bulmalı ve kendine vakit ayırmalı ve kendi üzerine düşünmelidir. Böyle olduğu zaman kişi kendini sevmeye başlayacak, bu sevgi uygulamada da kendini belli edecek ve bireyde büyük bir değişim işte o kendi kendinin farkında olduğu zaman, kendini sevdiği zaman başlayacaktır. Burada anlattığım kendini sevmek bencillik değildir, kendine olan saygı, kendini değersiz hissetmemesi ve önce kendini mutlu etmesi gerektiği sonra da başkalarının mutlu olması için elinden geleni yapmasıdır. İşte böyle olduğu zaman insan daha mutlu olacak, bedenen ve ruhen daha sağlıklı olacak ve istediği bir hayatı kendi iradesi ile yaşayacak ve kendini de tanımış olacaktır.

İnsanın kendi sevmesi ile ilgili şu söz kendimizin ne kadar değerli olduğunu anlatır aslında: Sorunları ne olursa olsun, herkesi ikna etmeye çalıştığım tek bir şey var: ‘Kendini Sevmek’. Sevgi harika bir tedavidir. Kendimizi sevmek yaşamımızda mucizeler yaratır. Aşırı gurur, küstahça bir kibir ya da kendini beğenme gibi şeylerden bahsetmiyorum; çünkü bunlar sevgi değil, sadece korkudur. Kendini sevmek ise, kendimize saygı duymak, mucizevi bedenimiz ve aklımız için minnettar olmaktır." Onun için kendimiz sevelim, kendimiz sevdiğimiz zaman dünyayı da sevmiş oluruz, başka insanları da sevmiş oluruz ve daha mutlu oluruz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme