“Atatürk’ün Bu Millete Çok Şey Öğretebildim Ama Onlara Uşak Olmayı Bir Türlü Öğretemedim.” Sözü İle İlgili Kompozisyon


“Atatürk’ün Bu Millete Çok Şey Öğretebildim Ama Onlara Uşak Olmayı Bir Türlü Öğretemedim.” Sözü İle İlgili Kompozisyon


Milletimizin asaletli insanları her türlü zorluğa katlanmış, savaşlarda, depremlerde ve diğer birçok felakette her türlüyü çileyi çekmiştir. Özellikle de Kurtuluş Savaşı yıllarında evinde bir dilim ekmeği, içecek bir damla suyu olmayan Anadolu’nun vatansever kadınları, kahraman yiğitleri bu vatan toprakları düşmana kalmasın diye canını feda etmiş ama toprağını feda etmemiştir. Çünkü milletimiz geçmişinden beri bağımsızlığına çok önem vermiş olan ve bunun için de canını vermeye hazır olan değerli bir millet olarak tarihe geçmiştir.

 Mustafa Kemal “Atatürk’ün Bu Millete Çok Şey Öğretebildim Ama Onlara Uşak Olmayı Bir Türlü Öğretemedim sözü ile milletinin bağımsızlığından asla ödün vermediğini, köle olarak yaşamaktansa ölmeyi tercih eden asil ruhlu bir millet olduğunu ifade etmek istemiştir . Gerçekten de Anadolu insanı köleliği asla sevmeyen bundan dolayı bağımsızlık savaşı sonucunda köle olarak yaşayan ülkelere örnek olmuş  millet olarak tarihe adını tarihe yazdırmıştır.

 Bizim milletimizin fertleri hizmetçilik yapmayı sevmez bir yere hizmetçilik yapılacaksa o da sadece vatana yapılır ve vatanın hizmetçileri, vatan bekçileri oluruz. Bu vatan için her şeyimizi feda ederiz ama hiçbir ülkenin de manda ve himayesi altında köle olarak asla yaşamayız. Ya ölürüz ya da hür olarak yaşamaya devam ederiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme