Öğretmene Değer Vermezsek Ne Olur? Konulu Kompozisyon

 Öğretmene Değer Vermezsek Ne Olur? Konulu Kompozisyon
Bir toplumun geleceğini inşa eden, yetiştirdiği çocuklar ile onların geleceğe yön vermesine katkı sağlayan öğretmenler bu dünyadaki en fedakâr ve en değerli kimselerdir. Öğretmenlik zor ve aynı zamanda bu mesleğe gönül vermiş kişilerin yaptığı büyük bir hizmettir. Bir kere bu mesleği yapmaya gönüllü olmak ve çocukları çok sevmek gerekir. Zaten çoğu öğretmen de çocuk ruhludur ve içlerindeki güzel coşku ömür boyu devam eder. Bir ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak olan, bir toplumu cahillikten güzel yarınlara götürecek olan kişi öğretmendir.

 Bizler öğretmene değer vermediğimiz takdirde, onun sözlerine kulak asmayıp ona saygısızlık yaptığımız zaman kara cahilliğimiz ile kalırız ve bir adım öte gidemeyiz.  Öğretmene gereken önem verilmediği zaman, öğretmen değersizleştirilmeye çalışıldığı zaman öğretmen de kendini bir süre sonra değersiz hissetmeye başlar ve toplumu değiştirmek için herhangi bir çaba göstermemeye başlar, kendini geliştirmez ve ne de olsa kimse beni sevmiyor, kimse benim görüşlerime değer vermiyor duygusu ile içe kapanır . Böylece öğretmenin içindeki öğretmenlik coşkusu kaybolur ve bir millet de işte böyle eğitimsiz kalır, işte böyle cahil kalır ve sonra da hiçbir alanda ilerleme kaydedilmez.  Ne çocuklarımız erdemli bireyler olur, ne yetişkinlerimiz olgun insan olur ve daha çok şey… Toplumda ne yazık ki öğretmenlere gereken değer verilmemektedir. Mesela biri kız istemeye gittiğinde şöyle bir tabir vardır ya. Kızlar şunu der: “ “Beni ne doktorlar ne mühendisler istedi de varmadım denilir. Oysa beni ne öğretmenler istedi de varmadım tabirini ne yazık ki duyamadık çoğu zaman. 

İşte bu söz de bile öğretmene verilen değeri ortadır. Yani öğretmen kavramı sözde bile geçmemektedir.  Ya da bir çocuk sınava girdiği zaman ailesi istediğimiz bölümü kazanmadın bari öğretmenliği seç der gibi öğretmenliği küçümseyen sözler kullanırlar. Bunlar son derece yanlış ve cahilce sözlerdir. Öğretmene değer verilmediği zaman öğretmenlik mesleği çekici gelmemeye başlanır bir süre sonra. Öğretmenlerin meslek başarısı azalmaya başlar. Sevgiye olan inançları, öğrenmeye olan inançları zamanla azalmaya ve yok olmaya başlar.

Öğretmene gereken değer verilmediği zaman çok büyük yıkımlar olur. Eğitim ve öğretimden yoksun bir millet ortaya çıkar. Cahiller topluluğu olarak gezmeye ve boş atmaya devam ederiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi toplumun düşmanı cehalete, cehaletin düşmanı ise öğretmendir der baş öğretmenimiz.

 Aristo ise öğretmenlerin önemi ile ilgili şunu söylemiştir: “Çocukların öğretmenleri, onların ebeveynlerinden daha fazla onurlandırılmalıdır. Çünkü anne ve babalar çocuklarına sadece yaşam verirler, öğretmenler ise iyi yaşama sanatını.”  Aristo’nun öğrencisi Büyük İskender de şunu söylemiştir: “Bana can verdiği için babama, iyi yaşamımı için de öğretmenime minnettarım.” Öğretmenlik mesleği işte bu sözlerdeki kadar çok ama çok kıymetlidir.

Öğretmenlik yapmak için atamayı bekleyen binlerce öğretmen, öğretmenlik mesleğini okuduğu halde atanamadığı için başka bir mesleği seçen öğretmenlerimizi, okulunda görevini en iyi şekilde yaptığı halde üstleri tarafından azarlanan, değeri yok edilmeye çalışan öğretmenlerimiz ve daha nice aydınlarımız. İşte bunlara değer verilmediği zaman toplum büyük bir hezeyana uğrar ve insan olmayı  da unutmaya başlarız. 

Bu olumsuzlukların  olmaması için eğitime ve öğretmene hak ettiği değer fazlası ile verilmeli, öğretmen maaşları artırılmalı, öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğu her yerde söylenmeli ve anlatılmalıdır. Şunu unutmayalım ki  eğitim sisteminin bel kemiğini öğretmenler oluşturur.  Öğretmene değer verilmeyen bir toplum çökmeye ve yoksul kalmaya mahkumdur .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme