“Aslan Yattığı Yerden Belli Olur.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 “Aslan Yattığı Yerden Belli Olur.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon


Aslan, yiğit ve temiz bir hayvan olduğu için barındığı yeri de  kötü bırakmaz. Aslan, ormanların kralı bu büyük ve güçlü hayvan gücünü aynı zamanda temiz olarak da insanlara yansıtır. Aslan yattığı yerden belli olur diyen atalarımız bizlere ise şunu anlatmak istemiştir: İnsan kaldığı yerden belli olur. Yani kaldığı ortam temiz mi, dağınık mı yoksa pislik içinde mi işte bunlara bakılır.


Özellikle de bizim gibi toplumlarda (Türk toplumu) temizliğe çok önem verilir. Misafirliğe giderken, misafir gelirken, hayatın her anında bizler için temizlik ve düzen çok önemlidir. Evimizi kir pas içinde bıraktığımız zaman insanların gözünde pek bir değerimiz olmaz. Yüzümüze bir şey denmez ama arkamızdan o da çok pasaklı, evine hiç çeki düzen vermemiş diye arkamızdan atılır tutulur. Yani bizim toplum temizliğe meraklı toplumdur. Bundan dolayı da insanın barındığı yerin durumundan, niteliğinden o insan ile ilgili bilgi sahibi olabiliriz.


Çevremizi, barındığımız yeri tertemiz bırakmalıyız. Hem böylece kendi ruhumuzu iyileştirmiş oluruz , hem bedenimizi temiz tutmuş oluruz hem de içinde yaşadığımız topluma temiz olarak uyum sağlamış oluruz. Hem temizlik de iyi bir şeydir, Kir ve pasak her türlü mikrobun yayılmasını sağlar. Onun için kaldığımız yerin pırıl pırıl olmasına gayret  etmeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme