Emek Hırsızlığı İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 Emek Hırsızlığı İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


İnsanlar para kazanmak için çalışıp alın teri dökerler. Kazandığı para ile de kendilerine güzel bir gelecek hazırlamak için alın teri dökmeye devam ederler. Namuslu ve dürüst insanlar kendi bileğinin gücü ile, zihin gücü ile kazandıkları çalışmalara kimsenin haksız yere göz koymasına da müsaade etmezler. Başkalarının malının üzerine konarak onların sahip olduğu şeyi çalmak hırsızlığın en vicdansızca olanıdır.


Yıllarca emek etmiş, alın teri dökmüş kimselerin sahip olduğu şeyi tek bir alın teri dahi dökmeden elde eden insanlarda zerre kadar vicdan ve merhamet yoktur. Bu insanlara insan demek de yanlış olur. Emek hırsızlığına çok sayıda örnek verebiliriz:  Hiçbir hakkı olmadığı halde başkasının arsasından toprak çalan,  kardeşinin kendisine güvenerek sakla dediği parayı bir anda har vurup harman savurarak harcayan kimse, bir kimsenin düşündüğü projeyi kendi düşünmüş gibi yapmaya çalışan kişi, korsan kitap satmak, korsan kitap yazmak, korsan kitap almak vb bunların hepsi birden emek hırsızlığıdır. 


Emek hırsızı olan insan emek edene saygı duymayan insandır. Örneğin; Bir yazar yıllarca emek etmiş ve büyük bir eser ortaya koymuştur. O eseri ortaya koyarken günlerce uyumamış, aç kalmış, maddi sorunlar yaşamış ama yine de çalışmaya devam etmiştir.  Emek hırsızı olan kişi bir gece ansızın o yazarın evine girip o serini çalarsa ya da  onun yazdığı eserin korsanını yazarsa ve satarsa burada büyük oyun olur ve bunun adı emek hırsızlığı olur.


Bir başkasının alın terine ihanet etmek, hakkın olmadığı bir şeyde hak iddia etmek insan olmadığının da  göstergesidir aynı zamanda. Bunun için emek hırsızı olmamalıyız. Emek hırsızlığı yapan kimseleri toplum olarak kınamalıyız ve devlet böyle kimselere hak ettiği cezayı vermelidir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme