Sınıfımıza Gelen Depremzede Öğrencilere Nasıl Davranmalıyız?

 Sınıfımıza Gelen Depremzede Öğrencilere Nasıl Davranmalıyız?


On ilimizde yaşanan büyük deprem diğer illerimizi de büyük ölçüde etkilemiştir. Depremde çok sayıda canlarımız hayatını kaybetmiş ve depremin etkisi de hala devam etmektedir. Yaşanan can kayıpları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir ne yazık ki. Büyük depremin yıkıcı etkisi aileleri birbirinden ayırmış, sevenleri birbirinden ayırmıştır vb. Başka okullardan okulumuza gelen kardeşlerimiz olacaktır. Onlara karşı çok hassas olmak zorundayız. Sınıfımıza gelen arkadaşlarımıza kendileri deprem ile ilgili konu  açmadığı sürece bizlerde bu konu hakkında konuşmamalıyız.,


 Onların yüzüne geniş geniş bakmamalıyız. Çünkü onlar incelenecek bir müze eseri değildir. Depremzede kardeşlerimiz  yakınlarını kaybetmiş, sevdiklerini kaybetmiş birer insandır, birer candır. Onların acıları bizim de acımızdır. Bundan dolayı onlara deprem nasıl oldu, depremde neler yaşadın, depremde aileni kaybettin mi gibi sorulardan şu süreçte kaçınmalıyız. Elimizden geldiği kadar onlara destek olmalı  maddi ve manevi olarak her zaman yanlarında bulunmalıyız. Acılarını derinleştirmemeliyiz. Arkadaş olmalıyız, oyunlar oynamalıyız.  Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içinde harekete etmeliyiz. Ani hareketler yapmaktan kaçınmalıyız ve yüksek sesle konuşmamalıyız.


Onlara tebessüm etmeli, sıcakkanlı davranmalıyız. Ülkemizin her bir insanı bu depremden çok kötü etkilenmiştir. Hepimizin içi kan ağlamaktadır. Bu depremlerin çok canlarımızı aldı ve çok acı çekiyoruz. Bu acıları unutmamalıyız. Bilime inanmalıyız ve sağlam binalar yapmalıyız. Ülkece tek yürek olarak insanlarımıza destek olmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme