Nezaket Hakkında Kompozisyon Yazınız.

 Nezaket Hakkında Kompozisyon Yazınız.

 

Başkalarına karşı incelikli ve saygılı davranmaya nezaket denilir. Nezaketli olan insan girdiği her ortamda kendini belli eder. Bu kendini belli etme şekli edebi sayesinde, güzel ahlakı sayesindedir. Konuşmaları ile, jest ve mimikleri ile, davranışları ile insanların ilgisini çeker ve sevilen, sayılan kimse olur. Kaba konuşmaz. Bir konu hakkında farklı fikirlere sahip olsa bile bunu sert bir şekilde dile getirmez.

 

Nazik bir şekilde konuşur ve asla argo kelimeler kullanmaz, kalp kırmaz, insanları aşağılamaz ve insanlar ile alay etmez. Nezaketli insanlar her zaman aranan ve sevilen insanlardır. Bir ortama girdiğimiz zaman çok sevdiğimiz nezaketli biri orada yoksa onun yokluğu hemen belli olur ve ona karşı içimizde özlem başlar. Nezaket dilini her alanda kullanmalıyız. İnsanları ötekileştirmeden, her insanın değerli olduğunu ve biricik olduğunu her fırsatta dile getirmeliyiz. Kalp kırmamalıyız. Bir hata yaptığımız zaman özür dilemesini bilmeliyiz, görgü kurallarına dikkat etmeliyiz. İnsan ayrımı yapmadan herkese aynı şekilde davranmalıyız ve insan olduğumuzu yine insan kardeşlerimize davranışlarımızla yansıtmalıyız.

 

Bu hususta Sevgili Peygamber Efendimiz Hz Muhammed şunu söylemiştir: “Sizin en hayırlınız ahlakça en güzel olanınızdır.” Yani edepli olandır, nezaketli olandır demek istemiştir. Biler de bu sözde kulak vererek nasıl daha güzel ahlaklı olabiliriz bunun  yollarını araştırmalı ve iyi bir insan olma mücadelesini vermeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme