“Para Her Kapıyı Açar Diyenlerin Para İçin Çalmayacağı Kapı Yoktur.” Sözünü Açıklayınız.

 “Para Her Kapıyı Açar Diyenlerin Para İçin Çalmayacağı Kapı Yoktur.” Sözünü Açıklayınız.


İnsanlar ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamak için çoğu zaman paraya başvururlar. Para insanın gereksinimlerini karşılar ama her iş de para ile çözülmez. Çünkü paranın çözemeyeceği durumlar da vardır. Mesela tıpta tedavisi olmayan bir hastalık olduğu zaman kişi ne kadar paraya sahip olursa olsun bunun hiçbir önemi kalmaz. Çünkü elindeki para onu iyileştirmemektedir ve o paranın ona hiçbir katkısı yoktur. Yine sevgi, ait olma, saygı, sadakat para ile satın alınabilecek şeyler değildir.


 Para her kapıyı açar diyenler para için her türlü kötülüğü, zorbalığı, dolandırıcılığı, ahlaksızlığı yapan kimselerdir. Bu zihniyete sahip  olan kişiler paranın her şeyi çözeceğine inanırlar ve bunun için de karaktersiz kimselere dönüşürler. Böyle olmak yerine sağlam bir karaktere sahip olmak, onurlu olmak, helalinden kazanmak paranın o kadar da değerli bir araç olmadığını gösterir. Kimi insanlar hem güçlü hem zalim olan kişilerin kölesi olmakta ve para için her türlü yola başvurmakta ve insanlığını kaybetmektedir. İnsanlığını, merhametini para için kaybeden kişiden de her şey beklenir ve o kişi korkunç bir kişiliğe sahip olur ve dünya için zararlı bir varlığa dönüşür. 


İşte böyle olmamak için paraya tapmamak gerekir. Önce değerlerimize sahip çıkmak, o değerler için yaşamak en doğru olanı ve en insancıl olanıdır. Para için her kapı çalınmamalıdır Hayatımız pahasına da olsa dürüst insan olmaktan, güvenilir insan olmaktan vazgeçmemeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme