Wolfgang von Goethe’nin “En büyük Hazine Kanaatkâr Olmaktır Sözünün Sizde Çağrıştırdığı Duygu ve Düşünceleri Anlatınız.

 Wolfgang von Goethe’nin “En büyük Hazine Kanaatkâr Olmaktır.” Sözünün Sizde Çağrıştırdığı Duygu ve Düşünceleri Anlatınız.


Sahip olduklarımızın farkında olmak, yetinmeyi bilmek, açgözlü olmamak insanı mutlu etmelidir ve insan yaşadığı için, sağlıklı olduğu için şükretmelidir. En büyük hazine paranın çok olması, evlerinin olması, arabalarının olması ya da altın ya da mücevherlerinin olması demek değildir. 


En büyük hazine var olana, sahip olduğunla yetinmektir. Açgözlü olduğun zaman hiçbir zaman gözün doymaz ve hep daha fazlasını istersin. Paranın sonu bitmez. İnsan kendine yetecek kadar bir maddi gelire sahipse, sağlıklıysa, huzurluysa diğerleri çok da önemli değildir. Çok para mutluluk getirmez kanaatkarlık mutluluk getirir. Onun için elimizden geldiği kadar kanatkaar olmaya özen göstermeliyiz. İnsan şunu da asla unutmamalıdır: Neydim, ne oldum, ne olacağım. Bunun bilincinde olduğu zaman şükür duygusu da gelişmiş olur ve açgözlü ve mal hırsı gözünü bürüyen bir insana dönüşmemiş olur. En büyük hazine, en büyük mutluluk gerçekten de kanatkaâr bir insan olmak ve bunun tadını çıkarabilmektir. 


İnsan sağlıklı olduğu halde, imkanları olduğu halde mutsuz olmaya devam ediyorsa o insan kanaatkâr bir insan değildir. Kanaat eden insanlar ise durumu çok iyi olmasa bile mutlu olmaya devam ederler, çalışmaya ve üretmeye devam ederler. Böylece asıl mutluluğu sahip olduklarının değerini bilmekte bulurlar.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme