Arkadaş Konulu Konuşma Örneği

 Arkadaş Konulu Konuşma Örneği


Arkadaş insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Güldüğümüz zaman, ağladığımız zaman, sosyal olmak istediğimiz zaman yanımızda arkadaşlarımızın olmasını isteriz. Başarımızda ve acımızda arkadaşlığın önemi ortaya çıkar. Gerçek arkadaşlık senin başarına da senin kadar sevinebilendir aslında.


Sevgili öğretmenim, değerli dinleyiciler!


Arkadaş demek can bağı demektir, gönül bağı demektir. Geçinmeye gönüllü olmak demektir. Arkadaşlarımızla ders çalışırız, oyunlar oynarız, sinemaya gideriz. Yani birçok sosyal etkinlik yaparız ve bu da bize iyi gelir. İnsan yalnız kaldığı zaman bunalmaya başlar ve mutlaka bir kişinin sesine ihtiyaç duyar. O kişiler de genellikle bize güven veren, ize sadık olan değerli arkadaşlarımızdır.

 

Arkadaşlarımızın kıymetini bilmeli, onlara karşı vefalı olmalıyız. Onlarla bir gün aynı çevrede yaşamayacak olsak bile onları ara ara aramalı, hal ve hatırlarını sormalıyız. Onlara yüz çevirmemeliyiz. Arkadaşlığın önemi ile ilgili şu söz çok önemlidir:

"Arkadaşlık kuvvetli bir bağdır. Paraya ihtiyaç olunca başvurulmazsa ömür boyu sürer." Mark Twain. Arkadaşlarımızı sadece  işimiz düştüğünde değil her zaman aramalıyız. Onların da bize ihtiyacı olduğu zaman onların yanında  olmalıyız. Arkadaşlar elinden ve dilinden emin olunan kimse olmalıdır. Yani yüzümüze iyi gibi görünüp kalbinden bize kin ve öfke beslemeyen kişi gerçek arkadaş, gerçek dosttur. Böyle insanlara rast gelmek dileği ile. Beni saygı ile dinlediğiniz için çok teşekkürler.

1 yorum:

Deneme