Bir Çocuğun Aile İçi İlişkilerini Anlatan Bir Hikâye Tasarlayınız.

 Bir Çocuğun Aile İçi İlişkilerini Anlatan Bir Hikâye Tasarlayınız.

 

Asya’nın babası mühendis, annesi ev hanımıydı. Asya ve iki küçük kız kardeşi olmak üzere evde üç kardeş vardı. Yaşadıkları şehir İstanbul’du.  Asya on iki yaşında, Mine, dokuz yaşında, Ela ise yedi yaşındaydı.  Güzel kızların annesi sabah erkenden kalkar evini temizler ve çocuklarına mis gibi enfes kahvaltılık yiyecekler yapardı. Anne Eyşan Hanım üç tane güzel kız çocuğuna sahip olduğu için çok mutluydu. Baba Hasan Bey ise mühendisti. Sabah erkenden işe gider, işten gelince ise üç tane gül gibi kız çocukları ile ilgilenir, anne akşam yemeğini yapar ve çok güzel anlar geçirirlerdi.

 

Bir gün baba yine iş yerinden çıkmış evine gelmişti. Hasan Bey çok yorgun olduğu için uzanmıştı. Asya’nın ertesi günü matematikten sınavı olduğu için babasının yanına gidip anlamadığı konuları babasına sormaya başladı. Hasan Bey şu anda başım ağrıyor Asya biraz sonra gel dedi. Asya ise babacığım sınav yarın ve benim uyku saatim yaklaşıyor lütfen yardım eder misin dedi. İşten yeni gelmiş olan babası yorgun ve sinirli olduğu için kızına sinirlendi ve şimdi git diye bağırmaya başladı ve Asya’nın yüzüne hafifçe vurdu. Asya babası böyle yaptığı için çok korkmuştu ve hemen babasının yanından uzaklaşıp ağlamaya başladı. Babası yorgun olabilirdi ama ona bağırmaya hele hele vurmaya hiç hakkı yoktu. Hasan Bey ilk defa böyle bir hata yapmıştı ve kızına böyle davrandığı için canı yanmış, yanına gidip özür dilemişti. Hasan Bey tam elini kaldırıp Asya’ya sarılacağı zaman Asya babam yine vuracak korkusu ile geri çekilmişti. Hasan Bey nasıl bir hata yaptığını fark etmişti. Çocuğu korkmuştu ve babası yine ona vuracak zannetmişti. Hemen Asya’ya sarıldı ve ondan özür diledi. Kızına sarıldı, onun başını okşadı. Hemen yarınki sınava çalıştılar.


Saat gece yarısına kadar çalışıp konuları bir güzel bitirdiler. Biraz geç yatılmıştı ama sınavın hakkı verilmişti. Hasan Bey Asya’yı öptü ve onu uykuya gönderdi. Bir daha böyle bir hata yapmadı ve yaptığı şeyin çok yanlış olduğu inancı ile gece boyu vicdan azabı çekti. Sabah olduğunda herkes işine gitti ve Asya akşama doğru eve gelerek sevinçle babasına sarıldı ve babacığım sınavım çok iyi geçti  ve mutlu bir akşam yemeği yiyerek günü muhteşem geçirdiler.

2 yorum:

  1. En başta babasının mesleğine öğretmen olarak söylemiş ama sonradan mühendis demiş Bunu düzeltirseniz sevinirim

    YanıtlaSil
  2. Uyarınız için teşekkürler düzeltildi.

    YanıtlaSil

Deneme