Baş Başa Vermeyince Taş Yerinden Oynamaz Atasözü İle İlgili Hikaye

 Baş Başa Vermeyince Taş Yerinden Oynamaz Atasözü İle İlgili Hikaye

 

Not: Atasözünün anlamı; Aynı işten anlayanlar veya yakın kimseler güç birliği yaptığında zor işler kolaylıkla halledilebilir.

 

Sonbahar mevsimi gelmiş, annem kış hazırlıklarına başlamıştı. Kış için bahçemizde babamın ektiği, emek edip alın teri döktüğü domatesler, biberler, salatalıklar olmuş ve fazlası ise turşu yapılmak için toplanacaktı. Kardeşim, ablam ve ben okula gittiğimiz için anne ve babam tarladaki o kadar ürünü toplamakta güçlük çekecekti. Kendimi ve ailemi tanıtmayı unuttum bu arada.  Ben Ayşe. 14 yaşındayım. Ablam Merve 17 yaşında . Kardeşim Muhammed ise 9 yaşında. Babam Ahmet 45 yaşında annem ise Gül ise 41 yaşında. Mutlu ve küçük bir aileyiz. Babam devlet memuru annem ise ev hanımı. Evde bahçe işleri ile uğraşır.

 

Annem bahçe işlerini çok sever. Bugün de ürünler toplanacaktı. Bugün okul olmadığı için ablam ve kardeşlerimle birlikte sabah erkenden kalktık. Ablam odamıza gelip bizimle sessizce konuştu ve şunları söyledi. Kardeşlerim o kadar ürünü annem ve babam tek başına halledemez. Bizler de onlara yardım edelim dedi ama henüz annem ve babam kalkmamıştı. Tarlamız eve yakın olduğu için kahvaltı bile yapmadan hemen tarlaya gittik. Saat henüz sabahın altısıydı. Hemen ürünleri toplamaya başladık. Saat on ikiye kadar çok çalıştık ve alnımızdan terler akmaya başladı. Dinlenmek için oturduğumuzda annem ve babam da gelmişti. Bizim çalıştığımız görmüşler ve bize kahvaltılık yiyecekler getirmişti. Bize sarıldılar ve çok mutlu oldular. Duygulanmışlardı. Baş başa vermeyince taş yerinden oynamaz demişti babam. Bize yardım ettiniz ve işin çoğu kısmını bitirdiniz artık siz eve annenle ben çalışmaya devam diyerek bizi eve yolladılar. Daha sonra biz eve geldik ve hemen duş yaptık. Sonra güzel bir öğle uykusuna daldık.

 

Uyandığımızda annem ve babam gelmişti. Babam çarşıya uğramış ve etli ekmek yaptırmış, ayran almıştı. Onları afiyetle yedik ve o gün çok yorucu ve mutlu geçti. Zor olan işler baş başa verilince halledilmişti. Biz onlara yardım etmeseydik çok yorulacaklar ve ve belki de hasta olacaklardı. Baş başa vermeyince taş yerinden oynamayacak, olan ürünler belki de kısa zamanda toplanamayacağı için çürüyecekti. Allah2tan biz akıllık yapıp ailemize yardım etmiştik ve işin üstesinden gelmiştik evelallah.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme