Cumhuriyet, Millet, Bağımsızlık, Cihan, Öğrenciler, Aslı, Hayal, Gerçek, Okul, Tören, Başarı, Sınıf, Milli Egemenlik Kelimelerinden Kısa Bir Hikaye Örneği

 

Cumhuriyet,  Millet, Bağımsızlık, Cihan,  Öğrenciler, Aslı, Hayal, Gerçek, Okul, Tören, Başarı, Sınıf, Milli Egemenlik Kelimelerinden Kısa Bir Hikaye Örneği


Aslı bugün çok heyecanlıydı. Çünkü yarın cumhuriyetin ilan edilişinin 100. yılıydı. Onun için öğretmenleri  100. yıla özgü güzel bir program hazırlamış, ortaokul ikinci sınıf öğrencisi olan Aslı da bu programda  cumhuriyet ile ilgili şiirini okulda okuyacaktı. Onun için hem mutlu hem heyecanlıydı. Akşam olduğunda babası gelmiş, annesi sofrayı kurarak hep birlikte yemeğe oturmuşlardı. Hem yemek yeniyor, hem de televizyonda yarın kutlanacak olan cumhuriyet ile ilgili reklamlar şimdiden yapılmaya başlanmıştı. 


Aslı’nın babası bu reklamları izleyince duygulanmış ve şunları söylemişti: Ne zorluklar çekmiş Mustafa Kemal Paşa, silah arkadaşları ve kahraman vatan evlatları. Bağımsız olmayacaktık. Onlar olmasaydı bu millet de olmayacaktı belki. Köle olacaktık başka milletlerin egemenliği altında. Ama olmadık işte hayalini gerçekleştirmişti Mustafa Kemal. Kimse ona inanmamış, o kendine inanmış, kendi gerçeklerinin peşinden koşmuş ve cumhuriyeti ilan etmişti dedi. 


Aslı, babası ve annesi hem duygulandılar hem de sevinçle yemeklerini yiyip herkes odasına gitti. Aslı erkenden uydu ve sabah erkenden kalktı. Okula vardığında tüm öğrenciler oradaydı. Kutlama birazdan başlayacaktı ve Aslı çok ama çok heyecanlıydı. Beyaz bir gömlek, kırmızı bir pantolon giymiş, saçını özenle taramıştı. Bugüne özel çok güzel olmuştu Aslı. 


Arkadaşı Cihan onu görmüş ve ne kadar güzel olmuşsun Aslı dediğinde Aslı heyecanlanmış ve utanmıştı. Çünkü Cihan da onunla aynı şiiri okuyacaktı. Dört kıtasını Aslı dört kıtasını Cihan okuyacaktı. Cihan da siyah bir takım giyinmiş ve çok yakışıklı olmuştu. Program başlamış ve sıra iki arkadaşa gelmişti. İkisi de heyecanla kürsüye doğru gitti ve çok güzel sesleri ile görü bir şekilde Cumhuriyet şiirini okudular. Şiiri şu şekildeydi:

 

Yaşanmıştı önünde altı asır zorluk,
Yıkıldı bir kavak gibi büyük imparatorluk.
Yankılandı her tarafında vatanın
İşitince sevindi Türkler varlığını "Ata"nın.

Bağırdı kadın, erkek; savaşımız var, savaşımız!
"İndirilemez ay-yıldızlı bayrağımız",
Herkes çareler aradı kendi yolunda
Tek bir çözüm vardı; savaşmak vatan uğruna!

Döndü bulutlar yurtta yağmura,
Can verdi yıkılan kavağım vatan yolunda
Kökü sağlamdı, dallarında yaprak,
Kavağın canlanması, çınlattı; Batı'ya kulak!

Çektiler Mehmetçikler kılıçları kınından
Kahramanca çarpıştılar, Kurtuluş Savaşı'nda
Artık geri dönülmez bir parola;
İstiklâl, cumhuriyet ve hürriyet yolunda!

Köküdür kavağımın cumhuriyet,
Dallarında istiklâl ve hürriyet.
Artık hiç eksik olmaz kavağımda;
Türk genci var oldukça yurdumda!

Güvenmiştir Atatürk Türk gencine;
Yücelt, koru, sahip çık vatanına diye
Asla terk etme cumhuriyeti;
Türk genci korumalı hürriyetini!

Atasını seven gençler
Filizlenmeli yurdumda
İhtilal çıktığı anda,
Koş, hiç düşünmeden vatan yoluna!

Türk genci şehitlerini anmalı
Gazilerine yardımda bulunmalı
Tarihi hatırlamalı, bundan ders çıkarıp,
Türk istiklâl ve cumhuriyetini sonsuza dek hatırlamalı!  (Canan AYHAN)


Şiirlerini okuyan iki genç alkışlar eşliğinde sınıflarına uğurlandılar. Tören bittikten sonra öğretmen cumhuriyetin nasıl önemli bir erdem olduğunu, cumhuriyetin milli egemenlik olduğunu, kadına verilen değer olduğunu, eğitim olduğunu, akıl ve bilimi temel aldığını anlattı öğrencilere. Başarılı bir şekilde şiirlerini okudukları için Cihan ve Aslı2ya da teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Böylece 100 yıllık dev çınar cumhuriyetin d devam etmesi için hep birlikte farklı şiirler, şarkılar okundu ve güzel bir gün geçmiş oldu.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme