Misafirperverlik İle İlgili Hikaye

 

Misafirperverlik İle İlgili Hikaye


Okula gideceğimiz sırada annem bugün her zamankinden daha erken kalkmış, sabah namazından sonra uyumamıştı. Sabah uyandığımızda çayımız demlenmiş, sıcak böreklerin kokusu odama doğru koyuyordu. Fırında ise baklava kızarıyordu. Anneme hayırdır neden bugün erken kalktın dediğimde ise bugün misafirlerimiz var kızım. dedi. Kim gelecek diye sorduğumda ise mahallenin küçük çocuklarını  anneleri ile akşam yemeğine davet ettiğini söyledi. Annem çocukları çok mutlu etmeyi severdi ve en çok da çocukların iyi ağırlanması gerekir derdi hep. Gelecek olan küçükler altı yaşındaki küçük kardeşim Leyla’nın arkadaşları, komşu çocukları ve anneleriydi. Şimdiden hazırlıklar başlamıştı. Ben daha sonra okula gittim. Derslerim bittikten sonra eve geldim ve hemen anneme yardım ettim.

 

Her yer pırıl pırıl olmuş, mis gibi kokuyordu. Babam gelecek çocuklar için küçük birer hediye almış, annem ise anneleri için güzel hediyeler almıştır. Gelen misafirin büyüğü küçüğü olmaz her birine de aynı şekilde değer verilmelidir dedi babam. Çok mutlu olmuştum. Hemen annemin kalan işlerine yardım ettim ve akşam oldu. Akşam evimize on tane minik,  kızlı erkekli çocuklar ve anneleri gelmişti. Biz annemle sofrayı kurduk ve gelen anneler de bize yardım etti. Masada her şey vardı. Annem çocuklar için patates kızartmış, köy tavuğu pişirmiş, pilav yamış, sarma yapmış, mantı yapmış, poaçalari, kekler, cipler, çeşitli içecekler vb daha  birçok şey.

 

Hemen çocukları ve anneleri masaya  davet ettik ve kocaman bir aile olduk. Yedik, içtik, eğlendik ve harika bir akşam oldu. Daha sonra  çocuk misafirlerimize hediyeleri verildi. O kadar heyecanlandılar ki çok mutlu olmuşlardı. Annem de annelerine hediyelerini verdi ve gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırladık. Misafirlerimiz çok mutlu olmuşlar, anneme hayır dualar etmişlerdi. Babam da anneme emekleri için teşekkür etmiş  ve her zamankinden farklı bir misafirlik olmuştu. Çünkü çocuklarla bir akşam geçirilmiş, onların riyakârsızca hareketlerine hem gülmüş hem de  çok samimi bulmuştuk. Muhteşem bir akşam yemeği, muhteşem anılardı.  Annemin bu harika misafirperverliğine ise hayran kalmamak elde değildi. Ne güzeldi eve misafir gelmesi ve özellikle de çocuklara değer vermek onları mutlu etmek.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme