Bir Milleti Yok Etmek İsterseniz Askeri İstilaya Gerek Yoktur. Ona Tarihini Unutturmak, Dilini Bozmak, Dininden Soğutmak ve Dolayısı İle Manevi Değerlerini, Ahlakını Bozmak ve Soysuzlaştırmak Kâfidir.

 

Bir Milleti Yok Etmek İsterseniz Askeri İstilaya Gerek Yoktur. Ona Tarihini Unutturmak, Dilini Bozmak, Dininden Soğutmak ve Dolayısı İle Manevi Değerlerini, Ahlakını Bozmak ve Soysuzlaştırmak Kâfidir. (Peyami Safa)

 

Bir milletin yok olması için savaşın olması gerekmez. Bir milleti yok etmek için o milletin tarihini unutturmak gerekir. Geçmişini bilmeyen milletin fertleri geleceğe yönelik emin adımlarla yürüyemez ve geçmişinden de ders çıkaramadığı için bozulmaya ve parçalanmaya başlar. Bir milleti yok etmek için o milletin dili ile oynamak da savaştan farksızdır. Çünkü ana dilini yeteri kadar öğrenemeyen, kullanmayan ve ana dilin inceliklerini bilmeyen insanlar kendi öz benliğinden ve kültüründen uzaklaşmaya başlar.

 

Yabancı dildeki kelimeler günlük yaşantımızdaki konuşmalarımıza, iş yerlerimizin adlarına ve daha birçok şeye girdiyse o milletin yıkılması kaçınılmazdır.  İşte o zaman geçmiş olsun o milletin fertlerine diyebiliriz. Oktay  Sinanoğlu “Türkçe giderse Türkiye gider.” diye boşa dememiştir. Yine bir milleti bozmak isterseniz o milleti dininden uzaklaştırmak gerekir. Milli ve manevi değerlerini unutan kimseler başka milletlere özenmeye başlar ve kendine ait olan her şeyi yani özünü kaybeder. Dolayısıyla da savaşa gerek kalmadan milletler yerle bir olur, dağılır ve tarihten silinir. Peyami Safa bu sözleri ile bir milletin ilk olarak tarihine ve ana diline önem vermesi gerektiğini söyler.

 

Dinine sahip çıkan, dini inançlarını yaşayabilen ve milli ve manevi değerlerine sahip çıkan kişilerin olması gerekir der. Bunların yaşanmaması için tarihimizi iyi bilmeliyiz ve geçmişimize sahip çıkmalıyız. Yapılan hataların tekrarlanmaması için canla, başla çalışmalıyız. Ana dilimiz olan Türkçemizin kıymetini bilmeliyiz ve onun dünya dili olması için, bilim dili olması için çok çalışmalıyız. Manevi değerlerimize sahip çıkmalıyız ve ahlaklı insanlar yetiştirmeliyiz, bilinçli ve eğitimli kimseler olmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme