Kirli Bir Doğada Niçin Yaşamak İstemezsiniz Sorusuna Cevap Olacak Hikaye Edici Bir Metin Yazınız.

 

Kirli Bir Doğada Niçin Yaşamak İstemezsiniz Sorusuna Cevap Olacak Hikaye Edici  Bir Metin Yazınız.


Yaz tatili geldiği için artık dinlenme zamanım da gelmişti. Yıl boyunca derslerime çok güzel çalışmıştım ve şimdi iyi bir tatile ihtiyacım vardır. Karneyi aldıktan iki  gün sonra İzmir yollarına düştük  ve İzmir’deki bir denize gittik. İnsanlar sahile gelmiş, güneşleniyordu. Kimisi yüzüyor, kimisi  denizde deniz topu ile oynuyordu. Ben de hemen ailem  ile denize girdim ve ara ara dinlendim. Daha sonra sahilde yürüyüşe çıktık.  Sahilde yürürken gördüğüm teneke kutuları, çekirdek kabukları, meyve kabukları, su kapları denizin çevresini çok kötü gösteriyordu. İnsanlar denizden güzel bir şekilde yararlanmasını biliyor ama onu temiz tutmaya gelince iş hiç de istenildiği gibi olmuyordu.

 

Sahil kenarı çok pis görünüyordu. Yerdeki sigara izmaritleri midemi bulandırmaya başlamıştı. Hemen sahilde olan herkese sesim duyulacak şekilde bağırdım ve sahili ne hale getirdiğimizi haykırdım. Herkesin yüzü kızardı ve başını önüne eğdi.  Onlara hep birlikte elimize bir çöp poşeti almamızı ve sahili tertemiz etmeyi önerdim. Hepsi de kabul etti. Çünkü kimse kirli bir doğada yaşamak istemezdi. Yanlışlarını kabul etmeleri de güzel bir şeydi. Doğayı bu kadar fazla kirletirsek yarın bir gün girebileceğimiz bir denizimiz olmayabilirdi. İki saat sonunda sahilin kenarını tertemiz yaptık.

 

Çok yorulmuştuk ama buna değmişti. Daha sonra sahildekiler bana teşekkür etti ve küçücük yaşınla bize çok şey öğrettin yavrum dediler ve başımı okşadılar. Ben de onlara kirli doğada yaşarsak salgın hastalıklar artar, temiz bir çevrede yaşamadığımız zaman kirli havaya maruz kalırız ve kendi sonumuzu getiririz dedim ve herkes beni alkışlamaya başladı. Çok mutlu olmuştum. Daha sonra denizde yüzmeye devam ettik. Nerede kirli bir çevre görsem orayı temizlemeye başladım ve kirli bir dünyada yaşamanın ne gibi zararlar vereceğini bildiğim için hep bilinçli ve çevre gönüllüsü insan olmaya devam ettim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme