Emek, Tembellik, Çalışkanlık Kelimelerinin Çağrıştırdıkları İle İlgili Konuşma Hazırlayınız.

 

Emek, Tembellik, Çalışkanlık Kelimelerinin Çağrıştırdıkları İle İlgili Konuşma Hazırlayınız.


İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli fark aklının olması ve sosyal bir hayatta yaşamasıdır. Yaşamın daha iyi geçmesi için çalışmak, alın teri dökmek ve emek etmek gerekir. İnsan ancak çalıştığı zaman meşgul olur, işini severek çalıştığı zaman ise o işte daha da başarılı olur ve kendini geliştirmeye devam eder.


Sevgili öğretmenim, değerli dinleyiciler,

"Başarı, emekle yoğrulan bir özverinin ürünüdür."  der Napoleon Hill. İnsan başarılı olduğu zaman  mutlu olur ve çalışkan olmanın meyvelerini almaya başlar. Başarı emekle birleştiği zaman ortaya çok güzel sonuçlar çıkar. Kişi bir kere tembellikten kurtulmuş olur ve başkalarına muhtaç kalmaz. Kendi ayakları üzerinde durabilen, kendini geliştiren ve hayata dört elle sarılan insanlar çalışkan insanlardır, emek edip bir yerlere gelen insanlardır. İnsan çalışmazsa tembel olur ve bir süre sonra tembellik yaşam alışkanlığı haline gelir ve kişi bir şey yapmak istemez. Bunun sonucunda ise kişide sıkıntılar başlar. Rahat bir yaşam, aşırı konforlu bir yaşam kişinin bedenini ve zihnini çürütür. Çalışmadan, emek etmeden bir yerlere gelmek isteyen insanlar hiçbir  yere gelmez ve başarısız bir hayat sürdürüp bu dünyadan boş bir şekilde ayrılırlar ve arkalarından da güzel sözlerle anılmazlar.

 

Sevgili öğretmenim,

Çalışkan olmak gerekir. Kendimizi geliştirmek için çok çalışmalıyız. Ülkemize faydalı bireyler olmalıyız. Sevdiğimiz işle meşgul olup boş işlere zaman ayırmamalıyız. Kimseye el açmamak için, kimsenin biz ezik dememesi için dik duruşlu olmalı, kendi alın terimizin ekmeğini yemeliyiz. Çünkü en verimli yağmur alın teridir der Cenap Şahabettin. Anlatacaklarım bunlardır. Dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme