Yasaların Bittiği Yerde Zulüm Başlar Sözü İle Kompozisyon

 

Yasaların Bittiği Yerde Zulüm Başlar Sözü İle Kompozisyon


Adaletin olmadığı yerde ahlak olmaz, yasaların uyulmadığı yerde ise huzur olmaz. Yasalara yani kanunlara uyulmadığı zaman herkes kendi kurallarına göre hareket eder ve herkes kendi kafasından yargı dağıtmaya başlar. Hukuka uygun davranılmaz ve toplum içinde karmaşa ve kaos ortamı oluşturur. Yasaların bittiği yerde zulüm başlar çünkü güçlü ve zalim olan taraf güçsüz ve haklı olan tarafın hakkını çiğner ve kendi kafasına göre hareket eder. 


Böylece adalete olan, hukuka olan kısacası devlete olan güven sarsılır ve güçsüz olan da kendi hakkını aramaya başlar. Güçlü ve güçsüz arasındaki çatışmadan kazançlı çıkacak olan ise güçlü olan olacaktır. Bu durumda bu kimseler haklarını aramaya çalışan, adalet  peşinde olan, eşitlik peşine olan mazlum ve masum insanlara her türlü kötülüğü yapacak ve her türlü hileye başvurarak onların haklarını elinden almaya çalışacaktır. Böylece zulüm başlayacak, insani değerler hiçe sayılacak ve haklı olan değil güçlü olan kazanacak ve toplum düzeni yerle bir olacaktır. Bunların olmaması için yasalara uyulmalı ve toplum düzeni sağlanmalıdır.


 Fatih Sultan Mehmet'in şu sözü de çok anlamlıdır: “Aklı öldürürsen, Ahlak da ölür. Akıl ve Ahlak öldüğünde, millet bölünür. Kadı'yı satın aldığın gün Adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün: Devlet de ölür.” Yasalar karşısında hakimler, savcılar tarafsız olmalı, hukuk bir kişinin tekelinde bulunmamalıdır. Ancak o zaman adalet daim olur, kanunlara adam akıllı uyulur. Yoksa düzen bozulur ve devletin otoritesi de sarsılır. Bu da yıkımı beraberinde getirir.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme