İyi Bir Misafir Olmak İçin Ne Yapmalıyız Konulu Konuşma

 

İyi Bir Misafir Olmak İçin Ne Yapmalıyız Konulu Konuşma


Misafir olarak gittiğimiz yerde davranışlarımıza dikkat etmeliyiz. Ev sahibi gibi davranmamalıyız ve gevşek hareketlerde bulunmamalıyız.


Sevgili Öğretmenim,

Kadim kültürümüzde misafirliğe çok önem verilir ve eve gelen kişiler Tanrı misafiri olarak görülür ve onlar için ev sahibi elinden gelen hizmeti yapar. Ev sahibi elinden geleni yaparken de misafir ona yardım etmelidir. Ev sahibi misafire, misafir de ev sahibine  karşı kibar olmalıdır. Tatlı dil ve güler yüz daim olmalıdır. Misafir ev sahibi gibi davranmamalı, ev sahibine yaptığı işlerde bilgiçlik taslamamalıdır. Yani misafir kendini bilmeli, nasıl davranacağını bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Ev sahibinin önüne getirdiği ikramlıkların tadına bakmalı ve ev sahibine emekleri için teşekkür etmelidir.  Yani Önüne gelen yiyeceklere burun kıvırmamalıdır. Önüne ne konulduysa onu yemeli ve ev sahibine de teşekkür etmeyi bilmelidir.

 

Sevgili öğretmenim,

Misafir gittiği yeri kendi evi gibi kullanmamalı, gittiği yerde de günlerce yatılı kalmamalıdır. Yoksa ev sahibine bıkkınlık verir ve böyle kimseler bir daha eve kabul edilmez. Bunun için misafir nezaket sahibi insan olmalı, yerini bilmelidir. Anlatacaklarım bunlardır. Dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme